Lovitură gravă pentru Simona Halep! Uraganul a fost învins în semifinalele de la Dubai

Așadar, Simona Halep a fost învinsă de letona Jelena Ostapenko în trei seturi, cu 2-6, 7-6 (0), 6-0, în semifinalele turneului WTA 500 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 768.680 de dolari.

Cum a decurs meciul anterior?

Amintim că Simona Halep a învins-o pe tunisianca Ons Jabeur (6-4, 6-3). Fostul lider mondial a dat dovadă de constanţă în faţa imprevizibilei sale adversare, care a reuşit multe lovituri spectaculoase. Totuși, tunisianca Ons Jabeur a înregistrat și 45 de erori neforţate, faţă de doar 17 ale Simonei.

De asemenea, amintim că Halep a câştigat într-o oră şi 20 de minute în faţa numărului 10 mondial. Simona Halep, în vârstă de 30 de ani, a început bine jocul şi a condus cu 2-0, dar a fost egalată, 2-2. Halep a avut momente foarte bune de joc şi a reuşit desprinderea la 5-2, Jabeur, în vârstă de 27 ani, s-a apropiat la 5-4, însă Halep a închis setul cu un break (6-4).

Jabeur a avut un debut bun în actul secund, a avut 2-0, dar Halep a revenit spectaculos, cu cinci ghemuri la rând şi a încheiat cu 6-3. În urma acestui meci, Halep are 2-1 în meciurile directe cu Jabeur. În 2018, în primul tur la Beijing, tunisianca profita de abandonul Simonei după un set câştigat cu 6-1. În 2020, în optimi la Dubai, Halep a câştigat cu 1-6, 6-2, 7-6 (7). Halep şi-a asigurat un cec de 37.500 de dolari şi 185 de puncte WTA. După această nouă victorie, românca o va înfrunta în penultimul act pe letona Jelena Ostapenko, victorioasă joi cu 5-7, 7-5, 7-6 (9) în faţa cehoaicei Petra Kvitova, după două ore şi 39 de minute.

Anterior, jucătorea de tenis Simona Halep a explicat că a decis să-i concedieze pe cei doi antrenori pentru că a considerat că astfel poate progresa mai mult. Simona Halep a transmis că a decis să nu caute un alt antrenor, ci doreşte să lucreze singură, pentru a-şi „asuma responsabilitatea” şi a se dezvolta.