Guvernul a luat decizia astăzi! Acest ajutor pentru români a fost dublat

Guvernul a luat decizia astăzi! Acest ajutor pentru români a fost dublat
Publicat de Claudiu Popa la 24 iulie 2019, 20:01

Veşti importante pentru aceşti români. Ajutorul a fost dublat astăzi prin Hotărâre de Guvern. Informaţii de ultim moment, veştile sunt cele mai bune pentru cei care se încadrează în aceste condiţii.

Guvernul a majorat miercuri, prin hotarâre, valoarea sprijinului financiar acordat crescătorilor de ovine pentru anul 2019, de la 1 leu până la maximum 2 lei/kg lână comercializată.
Hotărârea modifică şi completează HG nr.500/2017 privind aprobarea schemei ”Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susţinere a crescătorilor de ovine  pentru comercializarea lânii”.

Măsura vizează, printre altele, evitarea depopulării satelor, potrivit ministerului.

”Acordarea schemei de minimis vizează menţinerea activităţii de creştere a ovinelor, stabilizarea veniturilor şi evitarea depopulării satelor şi conduce la diversificarea producţiilor obţinute în acest sector, prin valorificarea lânii”, a informat Ministerul Agriculturii.

Resursele financiare necesare aplicării schemei de ajutor de minimis, respectiv 30 milioane lei, prevăzute de hotărâre, se asigură din bugetul repartizat Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale cu această destinaţie, cu încadrarea în bugetul aprobat Direcţiilor pentru agricultură judeţene şi a municipiului Bucureşti pe anul 2019.

Informații articol
Despre autor
Claudiu Popa

Jurnalist, fotograf și țăran în timpul liber. Scriu, citesc și călătoresc, pe cât se poate, în pandemie și în viață. Mereu cu gândul la a fi informat, presa a devenit pentru mine mai mult un stil de viață decât un loc de muncă. Înțeleg importanța și chiar nevoia unei prezentări corecte și oneste a realității, într-o lume din ce în ce mai aglomerată și sufocată de idei și oameni care vor doar să își impună propriul punctul de vedere. Când nu scriu, îmi place să iau orașul la pas cu camera foto în mână. Din când în când, dacă beau destul vin, scriu poezii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.