Continental Hotels renunță la colaborarea cu Accor. Patru hoteluri din România nu vor mai opera sub brandul Ibis

Continental Hotels renunță la colaborarea cu Accor. Patru hoteluri din România nu vor mai opera sub brandul Ibis
Publicat de Iulian Luca la 29 iunie 2020, 16:10

De la data de 1 iulie 2020 hotelurile Ibis Gara de Nord, Ibis Parlament, Ibis Constanța și Ibis Sibiu nu vor mai funcționa sub brandul Ibis după ce Continental Hotels SA și Accor au decis de comun să încheie acordul de management semnat în urmă cu 20 de ani.

Continental Hotels SA, cel mai mare lanţ hotelier românesc şi Accor, lider în industria hotelieră internaţională, au decis de comun acord să încheie acordul de management semnat în urmă cu 20 ani. Astfel, patru hoteluri proprietatea Continental Hotels nu vor mai opera sub brandul Ibis, începând cu 1 iulie, ele urmând să fie închise temporar pentru renovare, reamenajare şi rebranduire.

În conformitate cu acordul semnat, hotelurile Ibis Gara de Nord, Ibis Parlament, Ibis Constanţa şi Ibis Sibiu nu vor mai funcţiona sub brandul Ibis, potrivit unui comunicat al Continental Hotels, remis luni Agerpres.

„Începând cu data de 1 iulie, hotelurile Ibis preluate vor fi închise pentru aproximativ 4 – 6 luni în vederea efectuării unor lucrări de renovare şi reamenajare. În urma acestui proces cele 4 hoteluri vor fi rebranduite astfel: hotelurile Continental Forum Bucureşti şi Continental Forum Constanţa vor funcţiona sub un standard de patru stele, în timp ce MyContinental Bucureşti şi MyContinental Sibiu vor reprezenta noul brand de trei stele. (…) În acelaşi timp, planurile noastre de extindere cuprind încă 3 hoteluri Forum de 4 stele la Braşov, Iaşi şi Cluj şi un hotel de 2 stele Hello Hotel la Iaşi”, a declarat Radu Enache, director general şi preşedinte al Continental Hotels.

Accor intenționează să deschidă șapte noi hoteluri în România

La rândul său, Luc Gesvret SVP Operation & Topline, Accor Europe de Est a anunţat că lanţul internaţional intenţionează să deschidă în România, în acest an, şapte noi hoteluri.

„Fiind un lider global al ospitalităţii, cu un portofoliu care depăşeşte 5.000 de hoteluri în întreaga lume, ne concentrăm pe relaţii solide de parteneriat cu toţi proprietarii de hoteluri care colaborează cu noi. Astfel de relaţii includ luarea de decizii comune privind încheierea cooperării atunci când vine momentul potrivit. În acelaşi timp, urmărind strategia noastră de extindere a portofoliului, în colaborare cu partenerii noştri, intenţionăm să deschidem şapte noi hoteluri (cu peste 800 de camere) în acest an şi nouă hoteluri suplimentare cu 1.200 de camere în anii următori pe segmente de la budget la clase superioare pentru a oferi o gamă largă de experienţe turiştilor care se îndreaptă spre România”, a menţionat acesta.

Accor este unul dintre cele mai importante grupuri hoteliere internaţionale din domeniul ospitalităţii augmentate, ce operează 5.000 de hoteluri, staţiuni şi reşedinţe din 110 ţări şi oferă expertiză în domeniul ospitalităţii de peste 50 de ani.

Accor SA este listată public pe Bursa de Valori Euronext Paris şi pe piaţa OTC în Statele Unite.

Continental Hotels SA, prezent de aproape 30 de ani pe piaţa turistică din România, este cel mai mare lanţ hotelier românesc ce acoperă piaţa de lux, business şi economy, oferind, în acelaşi timp, o gamă completă de servicii şi pentru segmentul MICE.

Portofoliul Continental Hotels cuprinde următoarele branduri hoteliere proprii: Grand Hotel Continental (5 stele), Continental Forum (4 stele), Continental (3 stele), Hello Hotels (2 stele), MyContinental (3 stele) precum şi cele de food & beverage: Concerto Restaurant, Balkan Bistro, Bistro Continental, Mondo Restaurant, Victoria Club, Tekaffe, Cofetăria Continental.

Oraşele în care Continental Hotels este prezent sunt: Bucureşti, Arad, Oradea, Sibiu, Constanţa, Tîrgu Mureş, Drobeta Turnu Severin şi Suceava, totalizând peste 1.860 de camere în 8+4 unităţi hoteliere.

Informații articol
Publicat în: Economie
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.