Comerțul este în creștere! Datele de la INS arată tot

Comerțul este în creștere! Datele de la INS arată tot
Publicat de Leonard Bădilă la 17 martie 2020, 10:14

Datele publicate, marţi, de Institutul Naţional de Statistică (INS) arată că afacerile din domeniul comerţului cu ridicata, cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete, s-au majorat, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată, în ianuarie 2020, faţă de aceeaşi lună din 2019.

Conform rezultatelor, în prima lună a acestui an, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut, ca serie brută, cu 12,9%, ca urmare a activităţilor din comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+39,7%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+27,9%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+23,1%), comerţul cu ridicata nespecializat (+19,0%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+11,1%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+9,8%) şi din comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+1,6%), potrivit agerpres.ro

Cum s-a modificat cifra de afaceri

În schimb, cifra de afaceri din activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata a scăzut cu 13,3%.

Datele INS relevă, totodată, că afacerile din comerţul cu ridicata, în care nu a fost inclus comerţul cu autovehicule şi motociclete, s-au majorat, în ianuarie, ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, cu 8% în comparaţie cu luna similară din anul anterior.

La nivel comparativ, ianuarie 2020 vs decembrie 2019, cifra de afaceri din domeniul comerţului cu ridicata (mai puţin din comerţul cu autovehicule şi motociclete) a scăzut ca serie brută cu 16,2%, însă a înregistrat un salt de 2,4% ca serie ajustată.

Scăderi în următoarele domenii

Rezultatul negativ înregistrat ca serie brută a fost cauzat de scăderile consemnate în: comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (-29,3%), comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (-25,2%), activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (-18,6%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (-17,2%), comerţul cu ridicata nespecializat (-17,0%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (-15,3%) şi comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (-13,6%).

Singurul segment care a înregistrat creştere, de doar 1%, a fost comerţul cu ridicata specializat al altor produse, se menţionează în statistica oficială.

Informații articol
Publicat în: Economie
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.