Cei mai buni manageri din resurse umane
În ultimii ani, piața românească de resurse umane a trecut prin schimbări radicale: investițiile care s-au făcut au condus la angajări masive, sectoarele vedetă fiind industria auto și retailul
Cei mai mari exportatori ai României sunt producătorii de mașini și cei de componente auto, un sector care s-a dezvoltat mult în ultimii ani, jucătorii din acest sector reușind să deschidă noi unități de producție, în cadrul căroră au făcut sute sau chiar mii de angajări.
Un alt domeniu care a atras o parte din forța de muncă specializată a fost IT&C. Aici, companiile s-au dezvolat foarte mult, însă angajările au fost de ordinul zecilor.
Provocări au fost și în sectorul energetic, mai ales la companiile petroliere, unde cotația țițeiului le-a dat planurile peste cap investitorilor. Totuși, aceștia au implementat anul trecut diverse programe pentru îmbunătățirea performanțelor angaților. Institutul Național de Statistică arată că, în prima parte a anului trecut, numărul salariaţilor din România a crescut cu 95.000.
Vă prezentăm, în continuare, pe unii dintre cei mai buni manageri de resurse umane, care au dezvoltat proiecte importante în 2014. La finalul acestei luni vom desemna cei trei finaliști care vor fi premiați în cadrul Galei Premiilor „Excelența în Management“.
CAPITAL premiază cei mai buni manageri din țară
Cei mai buni manageri pentru investiții noi în România
Cei mai buni manageri în tranzacții
Cei mai buni manageri de dezvoltare
Cei mai buni responsabili de CSR
Cei mai buni manageri de marketing și comunicare








M-am angajat la site-ul capital.ro într-o perioadă în care online-ul aproape că nu exista, iar printul era, încă, la o așa de mare putere încât oamenii de la site erau percepuți, cumva, drept oaia neagră a redacției. Cineva ar putea spune că am fost un om cu viziune, care știa că epoca printului va apune. Ei bine, nu, n-am fost. Nu m-aș fi gândit niciodată că oamenii vor ajunge să citească știrile pe internet în felul în care le citesc astăzi: a apus până și epoca desktopului, iar știrile sunt consumate în proporție de 80% de pe telefon. Mediul ăsta care se numește online are o mare trăsătură: schimbarea, iar dacă tu, cel care lucrezi în mediul online, nu te adaptezi în permanență la schimbare, nu reziști. Altă cale nu e. Pentru mine, site-ul capital.ro reprezintă nu doar un loc de muncă, este însuși mediul în care m-am format ca om și în care am devenit persoana care este astăzi. Pentru mine, capital.ro este un mod de viață...
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





