Dinamo câștigă și visează la salvare

FC Dinamo a obținut o victorie cu scorul de 1-0 împotriva echipei FC Voluntari, în ultimul meci al anului din Superligă. Echipa „câinilor” a înregistrat a doua victorie consecutivă. După cea cu FC Botoșani, scor 2-0, din etapa precedentă. Golul victoriei a fost marcat de Goncalo Gregorio dintr-un penalty, în primul minut al prelungirilor reprizei secunde.

În prima repriză, deși Dinamo a avut posesia, nu a reușit să pună în pericol poarta lui Fernandez. Un gol marcat de Nemec pentru FC Voluntari în minutul 45 a fost anulat pentru o poziție de ofsaid. Repriza secundă a început mai târziu cu cinci minute din cauza unor probleme tehnice la instalația de comunicare a arbitrilor.

În minutul 67, portarul oaspeților, Jesus Fernandez, a apărat un șut al lui Goncalo Gregorio. A fost cea mai mare ocazie de până atunci a meciului.

Gol din penalti, final cu sufletul la gură

Cu toate astea, „câinii” au reușit să obțină cele trei puncte. Au reușit să marcheze dintr-un penalty acordat în minutul 90. A fost un fault în careu asupra lui Hakim Abdallah, iar Goncalo Gregorio a transformat. Dinamo se impune cu 1-0, într-un final tensionat, cu multe minute de prelungire dictate de central în mod nejustificat.

La finalul partidei, tehnicianul dinamovist s-a declarat fericit pentru că elevii săi au reușit să lege două victorii la rând. El a spus că în iarnă, vor mai veni fotbaliști. Dar toți cei care vor sosi trebuie, în primul rând, după cum a spus Zeljko Kopic, să conștientizeze faptul că vor îmbrăca tricoul unei echipe cu istorie mare. Și că nou-veniții trebuie să facă diferența în meciurile care sunt programate în 2024.

Echipa antrenată de Zeljko Kopic este tot pe penultimul loc al clasamentului, cu 16 puncte. Dar s-a apropiat la 7 puncte de Poli Iaşi, ocupanta ultimului loc de baraj. FC Voluntari este pe locul 13, cu 24 de puncte.

Dinamo: Golubovic – Lucas de Araujo, Patriche, Homawoo – Cr. Costin (de Moura 82), Ilic (Bena 82), D. Iglesias, Amzăr (Bani 76) – Ghezali (Hakim Abdallah 46), Goncalo Gregorio, D. Politic (C. Ţîră 82). ANTRENOR: Zeljko Kopic

Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaş – Carnat (Droppa 87), V. Raţă (Cocian 55), Crepulja, Sigurjonsson (Boboc 87), Aliji – R. Popescu(D. Andrei 37), Nemec. Antrenor: Ilie Poenaru