A murit un om de știință de legendă. A fost primul care a făcut un experiment care a uluit lumea

A murit un om de știință de legendă. A fost primul care a făcut un experiment care a uluit lumea

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Cătălin Sandu la 11 septembrie 2023, 20:36

Omul de ştiinţă britanic Ian Wilmut, şeful echipei care a clonat oaia Dolly, a murit la 79 de ani. Wilmut a făcut prima clonare din lume dând naștere celei mai vestite oi din lume în 1996.

Oaia Dolly a fost creată în 1996

Omul de ştiinţă britanic Ian Wilmut, devenit celebru după ce a reușit în laborator prima clonare din lume a decedat la 79 de ani. Wilmut și echipa sa au intrat în istorie creând oaia Dolly, în 1996.

Ian Wilmut
Ian Wilmut și oaia Dolly. SURSA Foto: EVZ

Dolly a fost primul mamifer care a fost clonat dintr-o celulă adultă, o descoperire în domeniul cercetării animale şi medicale.

Ian Wilmut a condus echipa de la Institutul Roslin, din cadrul Universităţii din Edinburgh, Scoţia. Un progres care ”a transformat gândirea ştiinţifică la acea vreme”, a declarat Peter Mathieson, un oficial al universităţii, într-un comunicat care îi aduce un omagiu lui Ian Wilmut.

Suferind de boala Parkinson, Wilmut sprijinea din 2018 cercetările în legătură cu această boală neurodegenerativă.

Metoda de clonare folosită cu Dolly a fost replicată în 2005 cu câini clonaţi în Coreea, apoi în 2018 de oamenii de ştiinţă chinezi cu maimuţe.

A fost nevoie de trei oi

Dolly a fost primul mamifer care a fost clonat dintr-o celulă adultă. O descoperire în domeniul cercetării animale şi medicale.

Un progres care „a transformat gândirea ştiinţifică la acea vreme”, a declarat Peter Mathieson, un oficial al universităţii, într-un comunicat care îi aduce un omagiu lui Ian Wilmut.

Metoda de clonare folosită cu Dolly a fost replicată în 2005 cu câini clonaţi în Coreea. Apoi, în 2018, de oamenii de ştiinţă chinezi cu maimuţe.

Oaia Dolly a fost primul mamifer clonat cu succes dintr-o celulă somatică adultă. A fost folosit procedeul de transfer nuclear. Ea s-a născut pe 5 iulie 1996 și a avut trei mame – una dintre oile folosite în cadrul experimentului furnizând ovulul, o altă oaie ADN-ul și cea de-a treia fiind „mama surogat”.

Când a atins vârsta maturităţii, Dolly era copia fidelă a oii Finn Dorsett din ugerul căreia fusese prelevată celula. Dolly a născut patru miei.

La 14 februarie 2003, după o atentă investigaţie veterinară care a relevat că oaia a dezvoltat o boală pulmonară evolutivă şi incurabilă, Dolly a fost eutanasiată. Rămăşiţele acesteia sunt păstrate la Muzeul Regal din Edinburgh. Analizele efectuate ulterior au arătat că apariţia acestei boli nu a fost prematură (pentru Dolly), la vârsta ei. Îmbătrânirea accelerată, de care părea că suferea Dolly, a fost evocată încă din luna mai a anului 1999.

Informații articol
Etichete: ,
Despre autor
Cătălin Sandu

Drumul meu prin presă începe undeva în în 1997, pe vremea când eram student la Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării din cadrul Universității Pitești, Am trecut pe rând pe la mai multe publicații locale din Pitești, am lucrat apoi la Mediafax, Sportul Românesc, Gazeta Sporturilor, ziarul Ring și Realitatea sportivă. Printre ele, timp de câțiva ani, am lucrat în televiziune, la Prima TV, ca reporter și producător.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.