Dascălu a intrat puternic pe construcţia de clădiri de birouri. Lucrează la trei în paralel
Antreprenorul ieşean Iuliua Dascălu a început construcţia celei de-a doua clădiri de birouri din cadrul complexului Openville Timişoara, după ce a finalizat structura primului imobil cu 11 etaje din proiect.
Noul imobil va avea o suprafaţă închiriabilă de 13.000 mp şi trebuie finalizat până în primăvara anului 2017. Imobilul va avea aceeaşi înălţime ca şi primul ridicat, demisolul fiind dedicat spaţiilor de retail. Dezvoltatorul complexului estimează că în această clădire vor lucra circa 1.300 de persoane.
Lucrările la prima clădire, începută în septembrie în cadrul Openville Timişoara, se află la stadiul de suprastructură, care urmează a fi finalizate în curând. Printre companiile care au contractat spaţii în acest imobil, cu o suprafaţă închiriabilă de 18.000 mp, se numără Ness Software Engineering Services, Autoliv România şi policlinica Regina Maria.
Openville este o replică a proiectului Palas de lângă Palatul Culturii din Iaşi. Complexul va atrage o investiţie de peste 220 mil. euro şi va cuprinde şapte clădiri de birouri în suprafaţă totală de 130.000 mp, care vor flanca mallul Iulius Mall Timişoara, plus o serie de alte facilităţi de retail şi petrecere a timpului liber.
Dascălu deţine şapte clădiri de birouri cu o suprafaţă cumulată de circa 80.000 mp, cinci în Iaşi şi două în Cluj-Napoca. În prezent, grupul Iulius lucrează la finalizarea celei de-a şasea clădiri de lângă Palas Iaşi.
Antreprenorul ieşean a realizat anul trecut o cifră de afaceri de 67,7 mil. euro, în creştere cu circa 10% faţă de rezultatele din 2014, de pe urma celor cinci malluri şi şapte clădiri de birouri pe care le deţine în proprietate.
Iulian Dascălu are o avere estimată în ultima ediţie a Top 300 Capital la 430-450 mil. euro şi ocupă locul cinci în ierarhia celor mai bogaţi români.

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





