Victorie pentru „Stejarii” României la Rugby Europe Championship 2024

În debutul său sub îndrumarea antrenorului francez David Gerard, ”Stejarii” au dominat mare parte din joc, însă au avut dificultăţi în a-şi transforma dominaţia în puncte pe tabelă. România a înregistrat trei eseuri, prin Damian Strătilă (minutul 8), Alexandru Savin (minutul 18) şi Tevita Manumua (minutul 34), însă nu au reuşit să obţină punctul bonus ofensiv, deşi au dominat repriza a doua. Tudor Boldor a reuşit o transformare (minutul 35) şi a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă (minutul 64).

Gazdele au reuşit un singur eseu, prin Jordan Tebbat (minutul 72), în timp ce Wojciech Piotrowicz (minutul 13) a reuşit să înscrie dintr-o lovitură de pedeapsă.

Într-o altă surpriză din aceeaşi grupă, Belgia a învins Portugalia cu 10-6.

Echipa României aliniată împotriva Poloniei a fost următoarea: 1. Alexandru Savin (CS Rapid), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo; căpitan), 3. Alexandru Gordaş (CS Dinamo), 4. Ionuţ Lucian Mureşan (SCM USV Timişoara), 5. Ştefan Iancu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 6. Vlad Neculau (SCM USV Timişoara), 7. Kamil Sobota (CS Dinamo), 8. Damian Strătilă (CSA Steaua), 9. Florin Surugiu (CS Rapid), 10. Tudor Boldor (CS Dinamo), 11. Manumua Tevita (SCM USV Timişoara), 12. Jason Tomane (CSM Ştiinţa Baia Mare), 13. Mihai Graure (CS Dinamo), 14. Cosmin Iliuţă (CSA Steaua), 15. Paul Popoaia (CSM Ştiinţa Baia Mare).

Rezerve: 16. Florin Bărdaşu (CS Rapid), 17. Iulian Hartig (Bassin d’Arcachon), 18. Costel Burţilă (RC Hyeres Carqueiranne La Crau), 19. Florian Roşu (CSM Ştiinţa Baia Mare), 20. Dragoş Ser (SCM USV Timişoara), 21. Alin Conache (CSA Steaua), 22. Ovidiu Neagu (CS Dinamo), 23. Gabriel Pop (GDS Cascais).

Staff-ul tehnic a fost format din: David Gerard – antrenor principal, Jonathan Edward Brooks Callard – antrenor cu treisferturile şi atac, Simon Maisuradze – antrenor înaintare, Raphael Francois Saint-Andre – antrenor asistent cu treisferturile şi îndemânare (skills), Michael Dallery – antrenor principal cu pregătirea fizică, Paul Cere-Labourdette – antrenor secund cu pregătirea fizică & GPS, Daniel Carpo – antrenor secund cu pregătirea fizică & GPS, Daniel Răzvan Wanya Crîngu – medic, Marius Lică Todosi – kinetoterapeut, David Popa – analist video.

Următorul meci va fi cu Belgia

În competiţia Rugby Europe Championship, România este înscrisă în Grupa B, alături de Portugalia, Belgia şi Polonia. Echipa va juca următoarele două meciuri de rugby pe teren propriu, întâlnind Belgia pe 10 februarie şi Portugalia pe 17 februarie.

După încheierea meciurilor din grupe, vor urma semifinalele, programate pentru weekendul 2-3 martie, urmate de finalele din 17 martie, care se vor desfăşura la Paris. În Grupa A se află echipele Georgia, Spania, Germania şi Ţările de Jos.

În ediţia anterioară a competiţiei, România s-a clasat pe locul al treilea, învingând Spania cu 31-25 în finala mică de la Badajoz.