Simona Halep a pierdut un record în fața polonezei Iga Swiatek, în vârstă de 22 de ani. Jucătoarea aflată pe locul 1 WTA s-a calificat cu emoții în semifinalele turneului de la Montreal, după ce a cedat un set în fața americancei Danielle Collins (29 de ani, 48 WTA).

Swiatek, al cărei meci s-a întins pe durata a nouă ore din cauza lungilor întreruperi datorate ploii, s-a impus cu scorul 6-3, 4-6, 6-2.

Iga Swiatek a doborât un record al Simonei Halep

În primul set, Iga Swiatek reuşise două break-uri şi conducea cu 5-1. Totuși, oponenta sa din SUA, prima jucătoare provenită din calificări care a atins sferturile competiţiei din 2019, a revenit puternic în joc. Iga Swiatek a tranşat soarta partidei în al treilea set.

Iga Swiatek este prima jucătoare care câștigă 40 sau mai multe meciuri de categoria WTA 1.000 într-un interval de doi ani. Este vorba despre 24 de meciuri în 2022 şi 17 meciuri în 2023.

Simultan, Iga Swiatek este prima jucătoare din 2014, de la Serena Williams, care câștigă cel puțin 117 meciuri în circuitul WTA într-un interval de doi ani. Jucătoarea din Polonia a avut 67 de victorii în 2022 și 50 în 2023. În 2013 și 2014, Serena Williams a reușit 130 de victorii.

Cât despre Iga Swiatek, ea nu a reușit până la urmă calificarea în finala turneului de la Montreal, fiind învinsă, sâmbătă seară, de către Jessica Pegula (SUA) cu scorul de 6-2, 6-7 [4], 6-4.

Amintim că un alt record al Simonei Halep a fost doborât în această săptămână, în urma meciurilor de la Montreal. Victoria Azarenka deține cele mai multe victorii în turnee de categorie WTA 1000 – 187. Simultan, Simona Halep are 186 de victorii.

Simona Halep va ieși săptămâna viitoare din top 500 WTA

Judecata Sports Resolutions rămâne fără verdict, în vreme ce, din acest motiv, Simona Halep nu poate evolua la niciun turneu de tenis profesionist din lume. Jucătoarea noastră se găsește în situația ca, la vârsta de 31 de ani, să alunece cu viteză uriașă din clasamentul WTA.

La finalul turneului de la Montreal din această săptămână, sportiva va ieși din top 500 WTA. După această etapă, Simona va fi nevoită să joace tururi de calificare la orice competiție în care se poate înscrie, dacă nu i se oferă un wildcard.

În această perioadă, Halep încearcă să reziste printr-o pregătire intensă, în speranța că verdictul îi va permite să reia competițiile.