Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a debutat cu dreptul la turneul WTA 1.000 de la Montreal, dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari, învingând-o în două seturi, 6-4, 7-6 (7/3) pe franţuzoaica Varvara Gracheva, într-o partidă disputată luni.

Cîrstea (33 ani, locul 31 WTA) şi-a asigurat un cec de 17.930 de dolari şi 60 de puncte WTA în urma acestei victorii.

O întâlnește pe Muchova sau Potapova

Reprezentanta ţării noastre o va avea ca adversară în turul secund pe câştigătoarea întâlnirii dintre Karolina Muchova din Cehia, cap de serie numărul 14, şi rusoaica Anastasia Potapova.

Dacă va trece de turul următor, Sorana Cîrstea ar putea juca în optimile de finală cu poloneza Iga Swiatek, liderul clasamentului WTA, care va evolua direct în turul secund, împotriva cehoaicei Karolina Pliskova.

Rezultate – turul 1:

Sorana Cîrstea (România) – Varvara Gracheva (Franţa) 6-4, 7-6 (7/3)
Jasmine Paolini (Italia) – Donna Vekic (Croaţia) 7-6 (7/3), 6-2
Madison Keys (SUA/N.13) – Venus Williams (SUA) 6-2, 7-5
Katie Boulter (Marea Britanie) – Rebecca Marino (Canada) 6-3, 6-1
Marie Bouzkova (Cehia) – Kayla Day (SUA) 7-6 (7/1), 6-3
Victoria Azarenka (Belarus/N.16) – Magda Linette (Polonia) 6-3, 6-0
Sloane Stephens (SUA) – Anhelina Kalinina (Ucraina) 6-4, 7-6 (7/2)
Jennifer Brady (SUA) – Jelena Ostapenko (Letonia) 7-6 (9/7), 0-6, 7-6 (10/8)
Belinda Bencic (Elveţia/N.12) – Lucia Bronzetti (Italia) 6-2, 6-3
Karolina Pliskova (Cehia) – Zhu Lin (China) 6-3, 6-7 (8/10), 6-2.

Alături de Sorana Cîrstea, pe tabloul principal de la Montreal se mai află și Irina Begu. care a învins-o în meciul decisiv al calificărilor pe australianca Lizette Cabrera (19 ani, 160 WTA), cu 6-4, 6-2, într-o oră şi 21 de minute, în ciuda celor 7 duble greşeli făcute. Şi Patricia Ţig (23 ani, 134 WTA) va juca în ultimul tur al calificărilor, cu croata Donna Vekic (21 ani, 51 WTA). Bilanţul meciurilor directe este egal, după ce Patricia a învins în 2015, la Baku, în sferturi, cu 6-3, 6-2, iar Vekic a câştigat anul acesta, la Monterrey, cu 6-4, 6-1, în primul tur.

Halep – de 3 ori Canada

Aul trecut, Simona Halep a câștigat turneul de la Toronto, după o victorie în finala cu Beatriz Haddad-Maia, una dintre cele mai în formă jucătoare de atunci. Simona s-a impus cu 6-3, 3-6, 6-3 într-o finală trăită din nou cu sufletul la gură.

Era cel de-al treilea ei titlu în Canada, și primul reușit la Toronto, ceea ce o facea prima jucătoare activă care câștigă turneul canadian în ambele orașe în care acesta se joacă alternativ, Toronto și Montreal.

Doar Chris Evert și Martina Navratilova (cu câte patru) au mai multe titluri în Canada decât Simona (la rându-i, la egalitate cu Serena – 3).