Tot mai multe corporaţii îşi renegociază şi prelungesc chiria sediilor, dar mai puţine se extind

Tot mai multe corporaţii îşi renegociază şi prelungesc chiria sediilor, dar mai puţine se extind
Publicat de Alexandru Urzică la 6 noiembrie 2018, 13:11

Piața de birouri din Bucureştri a înregistrat un volum total de tranzacții de închiriere de 75.300 mp în trimestrul al treilea din 2018, dintre care doar 27% reprezintă spaţii noi ocupate, conform datelor companiei de consultanță imobiliară Colliers International.

„Suprafața totală închiriată – care include, pe lângă închirierile propriu-zise, renegocierile și prelungirile de contracte – a fost de aproximativ 73.500 mp, în creștere cu 18% față de 2017. În schimb, cererea nouă a înregistrat valori mai mici, de 20.400 mp, la jumătate față de nivelul de anul trecut. Pe ansamblul primelor 9 luni ale anului, în mod clar se observă o temperare a activității de închiriere și o echilibrare a pieței de birouri”, a declarat Silviu Pop, Head of Research în cadrul Colliers International Romania.

În primele 9 luni ale anului, cea mai mare parte a cererii a venit din partea companiilor care oferă servicii profesionale (26% – inclusiv co-working), urmate îndeaproape de companiile de IT&C (25%) și de firme cu profil energetic și industrial (19%).

De asemenea, doar din partea segmentului de co-working a rezultat un procent de 20% din cererea netă, respectiv 10,4% din cererea totală. „Amploarea acestui fenomen, evidențiată de intrarea Mindspace și Spaces pe piața locală, contribuie la senzația de încetinire a pieței de birouri, întrucât această parte a cererii noi nu este corelată și cu o creștere a ocupării forței de muncă”, a afirmat Sebastian Dragomir, Head of Office Advisory în cadrul Colliers International.

În primele 3 trimestre din 2018, activitatea de închiriere a fost dominată de zonele centrale (32%), urmată de Centru-Vest (18%) și de Vest (13%). Pe de cealaltă parte, zonele din nordul Bucureștiului – Dimitrie Pompeiu, Piața Presei/Expoziției și Floreasca-Barbu Văcărescu – au fost mai puțin căutate (12%, 10%, respectiv 6%).

În ceea ce privește chiriile, acestea au rămas în general stabile, deși unele subpiețe, precum Floreasca – Barbu Văcărescu, resimt anumite presiuni asupra lor, ca urmare a cererii puternice din partea chiriașilor și a gradului scăzut de neocupare. „În mod asemănător, presiuni de scădere asupra chiriilor s-ar putea resimți în viitor și în urma relocărilor tot mai frecvente din clădiri moderne de birouri în altele (stoc competitiv), fenomen ce a crescut în primele trei trimestre din 2018 la un nivel maxim post-criză de 26% din cererea totală”, a adăugat Sebastian Dragomir.

Conform raportului Colliers International – Bucharest Office Market Q3 2018 – după o creștere modestă a stocului în primul semestrul (33.000 mp), al treilea trimestru a fost mai dinamic, cu 83.000 mp livrați. Ultimele luni ale lui 2018 vor fi la fel de active, cu peste 69.000 mp programați spre livrare, deși o parte din acest stoc ar putea fi amânat pentru 2019.

Informații articol
Publicat în: Economie
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.