Surpriză totală pentru cei cu mașini diesel! Este total fără precedent ce se întâmplă
Cotaţia barilului de petrol a continuat să scadă pe piaţa din Asia, în contextul în care războiul preţurilor dintre Arabia Saudită şi Rusia a agravat impactul pandemiei de coronavirus asupra pieţei ţiţeiului.
În jurul orei 3:00 GMT, cotaţia barilului de petrol WTI era în scădere cu 1,37% la 31,07 dolari, în timp ce barilul de ţiţei Brent din Marea Nordului pierdea 1,23% fiind cotat la 32,81 dolari, potrivit agerpres.ro
Au pierdut aproape jumătate din valoare
De la începutul anului şi până în prezent cele două contracte de referinţă pe piaţa petrolului au pierdut aproape jumătate din valoare iar luni au înregistrat o prăbuşire de aproximativ 25%, cel mai grav declin de după Războiul din Golf din 1991.
Preţul petrolului suferă pe de o parte de pe urma excesului de ofertă, mai mulţi mari producători precum Arabia Saudită şi Rusia intrând într-un război al preţurilor, iar pe de altă parte de pe urma coronavirusului.
Interdicția europenilor din spaţiul Shenghen în SUA
Anunţul surprinzător al preşedintelui american, Donald Trump, care miercuri seara a decis suspendarea, timp de 30 de zile, a intrării europenilor din spaţiul Shenghen în SUA, pentru a limita propagarea virusului Covid-19, care a atins în prezent stadiul de pandemie, potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), a provocat panică pe piaţă. În plus, investitorii nu au fost calmaţi de măsurile de stimulare, sub aşteptări, anunţate de băncile centrale.
„Restricţiile de călătorie şi încetinirea industrială afectează previziunile privind cererea mondială de petrol, într-un moment în care noi resurse, provenind din partea OPEC, vor intra pe piaţă” comentează analiştii ING.
Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




