Este aproape incredibil cum a putut să piardă Sorana Cîrstea meciul cu Petra Kvitova. A avut primul set in mână! A condus cu 5-2, însă Kvitova a revenit incredibil! Din acest moment, „Sori” a cedat mental meciul, iar cehoaica de 1,82 metri a părut că se distrează pe teren, ieșindu-i aproape tot!

Din păcate, drumul Soranei Cîrstea la Miami s-a încheiat mai devreme decât și-ar fi dorit atât ea cât și susținătorii ei. Sorana a debutat în forță în meci. A părut că poate controla jocul din punct de vedere tactic. Și-a câștigat serviciile în primele 4 game-uri, la finalul cărora scorul arăta 2-2.

Ambiție, strategie, forță, dar mai ales rafinament, au fost principalele argumente cu care românca noastră a debutat în meci, dând speranțe că poate câștiga. Mai mult, la 2-2, românca a reușit break-ul și standing-ovation-ul românilor aflați pe arena centrală a Openului din Miami. De aici, tensimenna noastră a dat un adevărat recital. A dus scorul la 5-2 și părea a fi câștigătoarea primului set.

Kvitova a revenit neașteptat

Din păcate, n-a fost așa. Dispărută din joc, chiar la un moment dat părând că a cedat, Kvitova a revenit ca o furtună. A luat game după game ca și cum Cîrstea n-ar fi existat pe teren, adjudecându-și setul! Al doilea set a pornit sub aceleași auspicii: cu Kvitova căutând punctele cu orice preț, motivată, determinată! Sorana, în schimb, total diferită de cea care fusese la startul jocului! Timorată, sleită și, în primul rând, fără psihic!

Cam așa s-a scris istoria acestui joc, setul al doilea încheindu-se cu scorul 6-4 pentru Kvitova, jucătoarea mai calmă, mai echibrată, mai valoroasă. Înfrângerea este totuși un câștig pentru Sorana Cîrstea. Românca a demonstrat că într-o zi bună, poate juca de la egal la egal cu oricare dintre adversarele sale! Meciul dintre Sorana Cîrstea și Petra Kvitova a durat 1 oră și 43 de minute.

Un român a supărat-o pe Kvitova

Sorana Cîrstea a avut parte de o susținere puternică la Miami, în tribune fiind prezenți foarte mulți spectatori români care au urmărit evoluția jucătoarei.

Petra Kvitova s-a arătat extrem de supărată de scandările unui suporter român aflat în tribune la Miami. Jucătoarea din Cehia a gesticulat nervoasă. ”Domnule, vă rog, trebuie să vă opriți!”, a reacționat arbitrul. I-a cerut fanului român să nu mai strige și, după doar câteva momente, un membru din staff-ul organizatorilor a mers la acesta și i-a transmis probabil să nu mai facă gălăgie.