Simona Halep a avut parte de un debut infernal de sezon în 2021. Românca a avut un meci de infarct în turul secund al turneului din Australia. A fost o răsturnare de scor incredibilă.

Simona Halep, debut greu de sezon

Simona Halep a avut parte de un debut greu de sezon, într-un meci oficial. Românca a întâlnit-o pe rusoaica Anastasia Potapova, 19 ani, locul 101 WTA.

Meciul a avut loc în turul secund al Gippsland Trophy, turneu organizat la Melbourne, ca pregătire pentru Australian Open. Românca a avut primul tur liber, dar are deja un meci la activ în anul 2021.

Simona a învins-o pe Ashleigh Barty (1 WTA), într-un demonstrativ jucat la Adelaide, scor 3-6, 6-1, 10-8. Va fi primul duel direct cu Anastastia Potapova.

Primul set a fost unul echilibrat, cu un debut cu mai multe break-uri, dar Halep s-a impus până la urmă, cu 6-3. În actul secund, Halep a pornit mai prost şi rusoaica s-a desprins la 3-1. Mai mult, a servit pentru 4-1, dar românca a întors şi a egalat la 3.

Setul secund a continuat sub semnul echilibrului şi s-a ajuns la 4-4. Românca a reacţionat bine şi a închis meciul cu un dublu 6-4.

Simona Halep va juca în turul III cu învingătoarea partidei dintre Laura Siegemund și Destanne Aiava.

565.530 de dolari este fondul total de premiere pentru Gippsland Trophy.