Anul trecut la Lisabona Stejarii (numele echipei noastre naționale de rugby) au reușit performanța de a le întoarce jocul portughezilor în ultimele minute din repriza a doua. După un scor de 27 – 14, echipa națională a înscris două eseuri care i-au adus victoria. Astăzi, soarta meciului s-a repetat, iar portughezii au plecat acasă șocați.

„Nu pot să zic că sunt mai puternici (n.r. portughezii), dar au un joc mult mai în viteză, cu o linie de trocari tehnici. O să ne aștepte un meci greu”, spunea Daniel Plai, jucător al naționalei, înainte de meciul de sâmbătă, într-un interviu pentru Federația Română de Rugby.

În prima repriză Portugalia a condus detașat România, reușind să țină sub presiune toți cei 15 jucători ai naționalei. A fost o repriză grea, plină de greșeli din partea Stejarilor, care au rămas în urmă din cauza vitezei portughezilor. Prima jumătate s-a încheiat cu scorul 22 – 13 în favoarea portughezilor, naționala punctând primul eseu la finalul reprizei. Portugalia a reușit să transforme o lovitură de la jumătatea terenului și au lovit de 3 ori bara până la finalul primei jumătăți. După nici nu au mai avut ocazia. La fiecare lovitură suporterii naționalei au scandat în favoarea României, iar după fiecare ratare, arena sărea de extaz.

Chiar dacă meciul s-a desfășurat la doar 30% din capacitate, iar tribunele erau pe-alocuri goale, suporterii au reușit să acopere diferența prin scandări și încurajări. S-a strigat din tot sufletul „Hai Stejarii!”, chiar dacă naționala noastră era într-un mare dezavantaj. Probabil că nimeni nu se aștepta ca istoria să se repete din nou în acest duel și ca Stejarii să recupereze diferența și să învingă detașat naționala Portugaliei.

Un meci pe viață și pe moarte

Jucătorii s-au luptat pentru această partidă, iar tensiunea s-a resimțit pe tot stadionul. Stejarii au fost opriți de portughezi de 3 ori pe linia eseului, iar de fiecare dată suporterii au rămas șocați de determinarea portughezilor. Portughezii au reușit să „ne fure” niște faze prin agilitate și viteză, însă la sfârșit, echipa României și-a pus jocul la punct, iar acest lucru a făcut diferența.

Stejarii au reușit în cea de-a doua repriză 2 eseuri la rând, egalând 27 – 27, iar de acolo, jocul a fost al lor. Energia și speranța că putem câștiga au fost transmise cu siguranță din tribune, unde suporterii naționalei s-au manifestat mult mai vehement decât în meciul cu Rusia. Se pare că Stejarii știau că o să urmeze un meci greu, dar aceeași soartă ca în 2021? Nu cred că se așteptau la un asemenea final.

„Îmi aduc aminte foarte bine meciul ăla. Nimeni nu credea că de la 27 – 14 am putea reveni cu două eseuri și să îi batem. A fost o revenire spectaculoasă”, spunea Daniel Plai înainte de meciul de sâmbătă. România – Portugalia a fost cel de-al doilea joc la Stejarilor pe anul 2022, iar săptămâna următoare aceștia urmează să plece în deplasare, la Madrid, pentru a se duela cu Spania, lider în clasament.

După ziua de astăzi, Spania a rămas pe locul 1 în clasamentul Rugby Europe Championship, cu 9 puncte, fiind urmată de România (8 puncte), Georgia (7 puncte), Portugalia (2 puncte), Rusia (1 punct) și Olanda (0 puncte). Ultimele 7 campionate au fost dominate de Georgia, care a fost de fiecare dată câștigătoare, fiind și cea mai mare provocare a Stejarilor. Până la meciul cu Georgia, care va avea loc pe 12 martie, Stejarii se vor înfrunta cu Spania, pe data de 27 februarie, la Madrid.