Răsturnare de situație: Cine are dreptate în cazul mutării ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim

Răsturnare de situație: Cine are dreptate în cazul mutării ambasadei de la Tel Aviv la Ierusalim
Publicat de Andrei Apostol la 1 aprilie 2019, 16:20

După discursul Vioricăi Dăncilă de la Washington, când a promis că va muta ambasada României din Israel, de la Tel Aviv la Ierusalim, reacții dintre cele mai dure au apărut în spațiul public.

Chiar dacă este cert că, din punct de vedere politic, mutarea ambasadei la Ierusalim ne poziționează în antiteză cu partenerii noștri europeni, în acest articol nu vorbim despre costul de oportunitate al măsurii mutării ambasadei, ci despre cine are atribuțiile constituționale de a decide mutarea.

Gheorghe Iancu, fost Avocat al Poporului, susține că nici Iohannis și nici Viorica Dăncilă par să nu fi citit Constituția, cu privire la subiectul în cauză, susținând că mutarea ambasadei este un act pur administrativ, fără ca președintele să aibă atribuții în acest sens.

A fost mutată la Tel-Aviv din cauza războiului. Există articolul 91, alin. 2, pe care nu l-a citit nici unul nici altul. Președintele aprobă, la cererea Guvernului, ceva în legătură cu Ambasada. Nu se specifică mutatul. Asta este o chestie administrativă, de aceea trebuie să citească Constituția cum trebuie. Vorbesc politic. Președintele nu are niciun cuvânt de spus. Nici primul, nici ultimul (…)” a spus Gheorghe Iancu.

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.