Patronul unui club de fotbal „transfer” în politică. Ce funcție vizează finanțatorul echipei FC Botoșani
Finanțatorul echipei FC Botoșani, Valeriu Iftime, va candida pentru președinția Consiliului Județean Botoșani din partea PNL. Anunțul a fost făcut la sediul central al liberalilor.
Valeriu Iftime și-a anunțat candidatura la președinția CJ Botoșani
Omul de afaceri Valeriu Iftime, finanțatorul echipei de fotbal FC Botoșani, a făcut un pas hotărât către sfera politică, anunțându-și oficial candidatura pentru președinția Consiliului Județean Botoșani din partea Partidului Național Liberal (PNL).
Anunțul a fost făcut în cadrul unei întâlniri la sediul central al PNL, unde Iftime și-a confirmat dorința de a conduce CJ Botoșani sub umbrela liberalilor.
Amintim că, preşedintele filialei teritoriale Botoşani a PNL, deputatul Costel Şoptică, a anunţat, luni, că renunţă la funcţie. Într-un mesaj transmis pe contul său de Facebook, Şoptică a declarat că, în urma demisiei sale, conducerea filialei va fi preluată interimar de omul de afaceri Valeriu Iftime.
„În cadrul întâlnirii de astăzi (n.r.- luni) ce a avut loc la Sediul Central al Partidului Naţional Liberal din Modrogan, domnul Valeriu Iftime şi-a anunţat candidatura pentru preşedinţia Consiliului Judeţean Botoşani din partea PNL. Aşa cum am promis în conferinţa de presă şi mai cu seamă respectând deciziile BPN al Partidului Naţional Liberal cu privire la candidatura pentru Consiliul Judeţean, ţin să vă anunţ că mă retrag din funcţia de preşedinte al Filialei PNL Botoşani, urmând ca domnul Iftime care şi-a asumat candidatura pentru CJ să devină preşedinte interimar al Filialei”, a scris Şoptică pe Facebook.
Iftime preluase recent conducerea filialei liberale din Botoșani
Pe 9 februarie, Valeriu Iftime a anunţat că a preluat, alături de Costel Şoptică, conducerea filialei liberale din Botoşani, făcând precizarea că are puteri sporite în interiorul acesteia.
De menționat că, prim-vicepreşedintele filialei teritoriale Botoşani a PNL, fostul deputat Dumitru Verginel Gireadă, a demisionat pe 13 februarie din funcţie.
Gireadă, care este şi primar al comunei Mihai Eminescu, era nemulţumit de faptul că omul de afaceri Valeriu Iftime a fost împuternicit cu puteri depline în cadrul filialei PNL.
„Având în vedere situaţia prezentată în ultimele zile în spaţiul public precum că Partidul Naţional Liberal Botoşani trebuie să fie refăcut, în sensul că trebuie aduşi oameni noi care ar fi capabili, dar care, în realitate, ei nu ştiu nimic despre politică, administraţie publică şi nevoile comunităţilor, şi nu au un plan concret de pus in aplicare, ci doar speră că vor schimba ceva şi că pentru asta ar fi bine sa obţină un post de parlamentar ca să înveţe cine semnează actele pe acolo”, scria primarul pe contul său de Facebook.
Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





