Partidele politice ar fi ajuns la o înțelegere cu Nicușor Dan. Cum va arăta noul guvern?

PNL, PSD, USR și UDMR ar fi ajuns la un acord cu președintele Nicușor Dan pentru formarea unui nou guvern. Prima ședință de guvern va avea loc pe 20 iunie!

Funcțiile-cheie, ministerele și conducerea Serviciilor Secrete au fost împărțite între partidele politice. În noul guvern, Ilie Bolojan va fi premier. Numirea sa urmează să fie oficializată în curând. Un social-democrat va fi vicepremier.

Sorin Grindeanu va prelua conducerea Camerei Deputaților.

Dacian Cioloș va conduce Ministerul Afacerilor Externe.

Bogdan Huțucă va conduce Ministerul Finanțelor.

Daniel David va continua să conducă Ministerul Educației.

Radu Marinescu va rămâne la conducerea Ministerului Justiției.

Marian Neacșu sau Ciprian Șerban va conduce Ministerul Transporturilor.

SRI va fi condus de PNL, iar SIE va fi condus de PSD

Negocierile au inclus și conducerea Serviciilor de Informații. Astfel că, SRI va fi condus de PNL, iar SIE va fi condus de PSD.

Președintele vrea schimbări la SRI și SIE

Cu o zi în urmă, președintele a fost întrebat dacă vede necesară schimbarea conducerii SRI și a SIE. În opinia sa, este nevoie de un director civil la SRI și „foarte probabil” este nevoie de un nou director la SIE”.

Șeful statului și-a exprimat nemulțumirea față de actualul stadiu al luptei anticorupție din România.

„Nu sunt deloc mulțumit de procesul anticorupție. Sunt zone întregi de corupție care sunt neglijate de statul român și, imediat ce o să terminăm cu chestiunea asta a deficitului și a formării guvernului, partea de justiție o să fie principala mea preocupare, inclusiv discuții cu șefii parchetelor, inclusiv discuții despre planurile de management ale noilor șefi ai parchetelor care vor avea un mandat începând de la începutul anului 2026. Statul român are restanțe foarte, foarte mari.”

Întrebat dacă dorește să includă evaziunea fiscală în strategia națională de apărare, în contextul în care tema a fost ridicată în trecut și de fostul președinte al României, Traian Băsescu, Nicușor Dan a clarificat că evaziunea fiscală este deja în strategia națională de securitate.

Din punctul lui de vedere, nu este nevoie de modificări legislative, ci doar de o delimitare clară a competențelor. Totul este ca rolul lor să se oprească la a furniza aceste informații către ANAF și către parchete. Un director civil al SRI-ului are asta ca principală misiune: să nu mai ajungem să avem o interferență a Serviciilor mai mult decât este cazul, a explicat el.

„Ceea ce noi trebuie să facem este să fim foarte clari până unde acționează Serviciile de Informații. Pentru că evaziunea fiscală este o chestiune de securitate națională – și nu numai că o cred eu, este în documentul oficial al statului român – ei trebuie să fie preocupați și să găsească informațiile despre această problemă.

Totul este ca rolul lor să se oprească la a furniza aceste informații către ANAF și către parchete. Asta este chestiunea, și un director civil al SRI-ului are asta ca principală misiune: să nu mai ajungem să avem o interferență a Serviciilor mai mult decât este cazul.

Din câte îmi aduc aminte, ce a spus Curtea Constituțională a fost exact ce am spus eu: faptul că prin acele protocoale SRI-ul și-a depășit atribuțiile legale de a furniza informații către instituțiile competente.”