Farul Constanța s-a calificat în play-off-ul Conference League

În urma victoriei de miercuri, 2-0 cu Flora Tallinn, Farul Constanța a obținut un loc în play-off-ul Conference League.

Primul gol a fost dat de către Rivaldinho, în minutul 4, iar cel de-al doilea gol a fost dar de către Budescu în minutul 18.

Farul Constanța a bătut-o pe Flora Tallinn cu 3-0, pe teren propriu, în prima manșă.

Farul Constanța a controlat jocul

Farul Constanța a dominat disputa, în special în primele 20 de minute, și a făcut diferența. Cu toate acestea, în fața unei echipe modeste în a doua repriză, a decis să joace la sigur și să se bazeze pe timp în loc să își asume alte riscuri.

După un prim șut al lui Artean, Farul Constanța a marcat în minutul 4, când Tudor Băluță a recuperat o minge, care mai apoi a ajuns la Rivaldinho, cel care a și marcat primul gol.

Flora Tallinn a avut ocazia de a egala în minutul 6, însă Aioani a oprit încercările lui Husar și Ojamaa.

După ocazii ratate la ambele porți, Kuraksin a ratat din mijlocul careului Farului, iar Miller a tras pe lângă. Adrian Mazilu a șutat inițial în portar, după ce a scăpat singur cu acesta.

Șutul lui Mazilu de la 18 metri a fost nesigur, dar Farul Constanța a reușit totuși să-și dubleze avantajul, când Budescu a marcat cu un șut din afara careului bine executat, care a trecut sub transversală, după o recuperare a lui Sîrbu.

Ocaziile s-au succedat pentru că ambele echipe au făcut greșeli în apărare și la construcție.

Meciul i-a avut ca arbitru principal pe Luka Bilbija, alături de alți doi arbitri asistenți, Damir Lazic și Marko Peric. Cel de-al patrulea oficial a fost Dragan Petrovic. Toți provin din Bosnia-Herțegovina.

Echipa cu care urmează să joace Farul Constanța

În turul al treilea de calificare în Europa League, Farul se va duela cu învinsa dintre Qarabag FK (Azerbaidjan) și HJK Helsinki (Finlanda) într-un meci de baraj.

În prima manșă, echipa azeră s-a impus cu 2-1. Pe 24 august, acasă, Farul Constanța va găzdui prima manșă, iar pe 31 august se va juca returul.