Farul, egal de ziua lui Gheorghe Hagi

FCSB a deschis scorul prin Alhassan în minutul 55. În minutul 58, Louis Munteanu a marcat un gol pentru Farul. Acesta a fost însă anulat pentru ofsaid după o analiză îndelungată a VAR. Farul a reușit să egaleze în minutul 90+5, când Larie a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma consultării VAR.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru (Popescu – 81), Şut, Alhassan – Phelipe (Coman – 46), Al. Băluţă (Miculescu – 89), Oct. Popescu (Radaslavescu – 81). Antrenor: Elias Charalambous

Farul: Buzbuchi – Dussaut, Larie, M. Popescu, Ganea (Boli – 61) – Vînă, Queiros (Nedelcu – 60), R. Deaconu (Cojocaru – 79) – Rivaldinho (Grameni – 46), L. Munteanu, Budescu (Grigoryan – 46). Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Alhassan (16), Şut (43) / Queiros (24), Louis Munteanu (75), Grameni (78), Cojocaru (86)

Adrian Șuț a primit cartonaș galben

Programul intens al FCSB-ului după derby-urile cu Universitatea Craiova și Farul continuă cu meciul de pe teren propriu împotriva lui Sepsi Sf. Gheorghe. Confruntarea de pe Arena Națională va avea loc duminică, 11 februarie, la ora 20:45. Elias Charalambous și Mihai Pintilii vor avea, din nou, absenți.

După absența lui Darius Olaru în derby-ul cu Farul, FCSB se va confrunta din nou cu probleme la mijlocul terenului. Adrian Șut a primit cartonașul galben în minutul 43 al meciului de pe Arena Națională.

Mijlocașul în vârstă de 24 de ani a comis un fault dur asupra lui Constantin Budescu și a primit avertismentul de la arbitrul Horațiu Feșnic. Ca urmare, Adrian Șut va fi indisponibil pentru meciul cu Sepsi din această duminică, din cauza acumulării de cartonașe galbene.

Adrian Șut, evaluat la 2 milioane de euro conform Transfermarkt, a mai primit avertisment în partidele cu CFR Cluj (1-0), Dinamo (1-0) și CFR Cluj (1-1). În același timp, Baba Alhassan a fost avertizat în minutul 16 al meciului cu Farul, tot pentru un fault, dar mijlocașul ghanez nu se află în pericol de suspendare.

Florinel Coman a stat pe bancă

Florinel Coman a fost pe bancă în timpul derby-ului FCSB – Farul. Jucătorul lider al echipei din SuperLigă suferea de răceală și nu s-a antrenat cu o zi înainte de importantul meci de pe Arena Națională. Astfel, staff-ul tehnic al echipei „roș-albaștrii” a decis să îl includă în echipa de start pe Octavian Popescu, pe partea stângă a atacului.

Cu toate acestea, în prima repriză, antrenorul Elias Charalambous a făcut o modificare semnificativă. El a solicitat mutarea lui Octavian Popescu pe partea dreaptă a atacului, în timp ce Luis Phelipe a fost plasat pe partea opusă, în banda stângă.

În prima repriză a derby-ului cu Farul, echipa lui Gigi Becali a avut multiple ocazii de a marca prin jucătorii Alex Băluță, Baba Alhassan sau Luis Phelipe. Cu toate acestea, portarul „marinarilor”, Alexandru Buzbuchi, s-a dovedit a fi într-o formă excelentă, realizând mai multe parade spectaculoase.