Edward Roberts, omul care l-a inspirat pe Bill Gates, moare la 68 de ani
Edward Roberts, inginerul care a construit primul calculator personal la mijlocul anilor ’70 şi care l-a inspirat pe Bill Gates să înfiinţeze compania Microsoft, a murit de pneumonie la un spital din Georgia, SUA.
Edward Roberts este omul care i-a sprijinit pe Bill Gates şi Paul Allen să pună bazele companiei Microsoft în anul 1975. Cei doi au fost fascinaţi de articolul din revista „Popular Electronics” despre calculatorul personal MITS Altair 8800, al lui
Edward Roberts, inginerul care a construit primul calculator personal la mijlocul anilor ’70 şi care l-a inspirat pe Bill Gates să înfiinţeze compania Microsoft, a murit de pneumonie la un spital din Georgia, SUA.
Edward Roberts este omul care i-a sprijinit pe Bill Gates şi Paul Allen să pună bazele companiei Microsoft în anul 1975. Cei doi au fost fascinaţi de articolul din revista „Popular Electronics” despre calculatorul personal MITS Altair 8800, al lui Roberts.
„Ed a fost dispus să rişte cu noi, doi tineri interesaţi de calculatoare înainte ca acestea să devină populare, şi i-am fost întotdeauna recunoscători pentru asta”, au declarat Gates şi Allen.
„Primele programe le-am testat pe Altair 8800 şi cu acest calculator au pornit o gramădă de lucruri”, au mai spus aceştia.
Robert a înfiinţat compania Micro Instrumentation and Telemetry Systems pe care a vândut-o în anul 1977, când s-a retras la ferma sa din Georgia, USA. Roberts nu şi-a pierdut interesul pentru tehnologie nici pe patul de moarte, acesta fiind foarte curios în privinţa tabletei de Internet iPad de la Apple.
SURSA: Washington Post
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




