Tragedie în lumea filmului! A murit unul din marii actori britanici. Românii îl ştiau foarte bine

Tragedie în lumea filmului! A murit unul din marii actori britanici. Românii îl ştiau foarte bine

doliu, deces (SURSA FOTO: Dreamstime)

Publicat de Leonard Bădilă la 30 decembrie 2023, 21:22

Lumea filmului a mai pierdut o stea! Renumitul actor britanic Tom Wilkinson a murit la vârsta de 75 de ani. Tragicul anunț a fost făcut sâmbătă de către familia lui.

Tom Wilkinson a murit la vârsta de 75 de ani! Tragicul anunț a fost făcut sâmbătă chiar de către familia lui.

„Cu mare tristețe, familia lui Tom Wilkinson anunță că acesta a decedat subit la domiciliu, pe 30 decembrie. Soția și familia sa au fost alături de el. Familia cere intimitate în acest moment”, a anunțat familia lui.

Îndrăgitul actor britanic Tom Wilkinson a murit la vârsta de 75 de ani

Starul nominalizat la Oscar care a jucat în „The Full Monty”, „Batman Begins”, „Shakespeare in Love” și „Mission: Impossible – Ghost Protocol”, a murit la vârsta de 75 de ani.

Acesta a fost cunoscut și pentru rolurile din „The Full Monty” sau „RocknRolla”.

BBC amintește că regretatul star a câștigat un Bafta pentru filmul „The Full Monty” din 1997. Totodată, a primit șase nominalizări la Bafta în total, precum și două nominalizări la Oscar.

Regretatul actor a jucat în multe roluri impresionante

Cu peste 130 de credite de film și TV în total, Wilkinson s-a simțit la fel de confortabil în drame de epocă precum „Sense and Sensibility” din 1995 și „Belle” din 2013.

Totodată, acesta a jucat şi rolul unor minți criminali în filme precum „Rush Hour” alături de Jackie Chan în 1998 sau „RocknRolla” de Guy Ritchie în 2008.

Regretatul actor a jucat și în rolul unor personalități politice din SUA. De exemplu, a câștigat un Emmy pentru rolul lui Benjamin Franklin în mini-seria John Adams din 2008 și o nominalizare la Emmy ca tatăl lui John F Kennedy, Joe, în „The Kennedys”.

Tom Wilkinson a jucat și în rolul președintelui Lyndon B. Johnson în Selma din 2014.

Wilkinson a avut un dar remarcabil

Encyclopaedia of British Film notează că regretatul actor a avut un dar remarcabil. Născut în Leeds înainte de a se muta în Canada și apoi în Cornwall în copilărie, și-a găsit chemarea la vârsta de 18 ani, când i s-a cerut să regizeze o piesă.

„Pentru prima dată în viața mea, am început să fac ceva ce știam să fac”, a spus acesta.

Acesta s-a pregătit la Academia Regală de Artă Dramatică (Rada) înainte de a urma calea către teatru și televiziune. În 1986, a primit primul său rol major pe ecran în mini-seria First Among Equals, bazată pe cel mai bine vândut roman al lui Jeffrey Archer.

Potrivit sursei menționate, Diana Hardcastle a jucat alături de el. Cuplul s-a căsătorit în 1988. Totodată, a continuat să joace rolul soțului și soției în „The Kennedys” în 2011 și în 2014.

Informații articol
Etichete: ,
Despre autor
Leonard Bădilă

Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.