David Popovici a dat vestea pe rețelele de socializare. El va fi student, din toamnă, la Facultatea de Psihologie și Științele Educației (FPSE) a Universității din București. Sportivul a precizat ca e sigur de alegerea făcută și de abia așteaptă să se întâlnească cu ceilalți studenți în campus.

„Oficial, din toamnă voi fi student la Universitatea din București. Am ales Facultatea de Psihologie și Științele Educației (FPSE) a Universității din București pentru că simt că am o înclinație spre acest domeniu și pentru că știu că cel mai bun mediu de formare este cel în care ai familia și prietenii aproape.

Ne vedem, din toamnă, în campusul Universității din București din Panduri.

Sunt sigur că am făcut alegerea potrivită și sunt bucuros că, în paralel cu activitatea academică, voi beneficia și de sprijin în atingerea de noi performanțe în domeniul care mi-a adus cele mai frumoase realizări, #înotul.

Îmi doresc ca cei trei ani de facultate la FPSE să mă surprindă prin diversitatea cunoștințelor dobândite la UB, prin modul în care profesorii vor aborda domeniul de care sunt pasionat și, poate cel mai important lucru, îmi doresc să cunosc oameni cu care să creez legături cât mai puternice, de calitate”, a scris David Popovici pe Facebook.

Internaţionalele Italiei, Sette Colli: David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 m liber

La finalul lunii trecute, la Internaţionalele Italiei, cunoscute drept Sette Colli, David Popovici a câștigat medalia de aur la 100 m liber. Sportivul român s-a impus cu timpul de 48:10 secunde.

David Popovici s-a impus cu timpul de 48:10 secunde, record al competiţiei, fiind urmat în clasament de italianul Alessandri Miressi (cu timpul de 48:27 secunde) şi de britanicul Matthew Richards (48:28 secunde).

Andrei Anghel s-a clasat pe locul al treilea în finala probei de 50 m spate, la puternica întrecere de la Roma, Sette Colli Trophy. Calificat în finală cu al doilea timp, elevul lui Marius Grigore a încheiat cursa din această seară în 24.98 secunde. Cursa a fost câştigată de italianul Thomas Ceccon (24.69 s), iar pe doi s-a clasat grecul Apostolos Christou (24.92 s).

Calificare în semifinalele Jocurilor Europene Cracovia Malopolska 2023

David Popovici nu e singurul român de care trebuie să ne simțim mândri. Bernadette Szozcs şi Ovidiu Ionescu s-au calificat în semifinalele Jocurilor Europene Cracovia Malopolska 2023.

Aceștia au învins perechea austriacă Robert Gardos/Sofia Polcanova, pe care au eliminat-o şi din semifinala Campionatului European din 2022.

Deși au luat primul set, perechea Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs a întors rapid scorul şi a dominat ultimele două seturi, pentru 3-1 (12-14, 11-7, 11-3, 11-4), iar locul în finala probei va fi disputat contra perechii maghiare Nandor Ecseki/Dora Madarasz.