David Popovici a stabilit un nou record

David Popovici a dominat fără probleme finala de la 200 m liber. Românul a întors primul de fiecare dată şi a încheiat cursa cu timpul de un minut 45 de secunde şi 49 de sutimi, nou record al competiţiei.

Pe locul secund s-a clasat britanicul Thomas Dean (cu 1:46.86), iar pe locul al treilea a sosit italianul Stefano Di Cola (cu 1:46.90).

Aur pentru Claudia Bobocea la Jocurile Europene Cracovia Malopolska 2023

Zi bună pentru sportivii români. Claudia Bobocea a obținut aurul la proba de 1500 m şi Daniela Stanciu argintul la săritura în înălţime.

Claudia Bobocea (antrenor Valentin Anghel, CSA Steaua Bucureşti) a fost învingătoare în proba de 1500 m (4:08,68), ocupând prima poziţie în ierarhia general.

Daniela Stanciu (antrenor Oana Pantelimon, CSA Steaua Bucureşti) şi-a păstrat locul doi la săritura în înălţime, cu 1,94 m.

Mălina Călugăreanu a cucerit medalia de bronz la floretă feminin

Mălina Călugăreanu a pierdut la limită în semifinala cu poloneza Julia Walczyk-Klimaszyk, scor 13-14, dar a adus României a şasea medalie la această ediţie a Jocurilor Europene – bronz în proba de floretă individual feminin.

Din nefericire, la masculin individual de sabie, românul Răzvan Ursachi a fost eliminat în sferturile competiţiei, fiind învins cu 15-11 de către polonezul Krysztof Kaczkowski.