Ziua și medalia! Pentru David Popovici, participarea la orice probă la care a ales să intre înseamnă tot atâtea medalii de aur. Popovici a câştigat, vineri, a patra medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori, el impunându-se în proba de 400 m liber.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 3:51.18. Pe locul doi s-a clasat Vlad Stancu (3:52.45), iar pe trei a terminat Nandor Nagy (4:01.39).

“Vreau ca pe viitor să încerc şi proba de 800 de metri şi de 1.500 de metri. Consider că încă nu e vremea să mă specializez. Eu trebuie să fac baremul pentru JO până în martie 2024, dar nu mă grăbesc. Vom ajunge acolo unde trebuie, când trebuie”, a declarat multiplul campion naţional, la TVR.

Miercuri și joi, David Popovici a luat trei medalii

„Omul-record” David Popovici a luat două medalii de aur miercuri și una, joi. Sportivul de 18 ani a câștigat, miercuri, medalia de aur în cadrul probei de 50 de metri liber ce a avut loc la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori.

Popovici a terminat proba de 50 de metri liber pe locul întâi, cu un timp de 22.62.  Apoi, Popovici a concurat și în proba de 100 de metri spate, câștigând-o și pe aceasta. El a fost cronometrat cu un timp de 54.74. Joi, Popovici a luat a treia medalie de aur, după ce s-a impus la proba de 50 de metri fluture și a scos timpul 23.74, de record național!

Antrenamente pentru mondial

„Am încercat ceva nou, să înot cu braţele întinse. Nu prea îmi place. Sunt mulţumit. Profit de faptul că nu este un concurs cu miză foarte mare. Da, chiar sunt bucuros”, a declarat sportivul.

„A început sezonul pentru posibilitatea calificării la Jocuri, în premieră avem un concurs care ne oferă posibilitatea asta. Dacă este să mă calific, super, o să mă bucur, dar cu siguranță nu e un obiectiv.

M-a obosit foarte tare proba asta, n-am mai făcut-o de mult și am uitat cum se simte. E o oboseală diferită. Ce am experimentat astăzi? Una dintre probele cu care mi-am început cariera profesionistă, când eram mic înotam foarte mult spate.

Nu mi se pare că trece repede, mai e suficient de mult. Ce fac ca să mă ajut pentru a nu mă lăsa acaparat de presiuni, așteptări, este să o iau cu pași mici.

Mai am patru zile din aceste naționale, mai am poate Cupa României, încă un concurs în vară, mai am și Mondialele. La unul dintre ele, mă voi și califica”, a spus David Popovici după ce a câștigat cea de-a doua medalie de aur.

Sportivul va mai evolua în probele de la 100 m liber şi 100 m fluture.