Altă țară europeană lovită de coronavirus: Au fost semnalate primele infecții!
Primele persoane infectate cu coronavirus au fost depistate în Portugalia. Este vorba de două persoane, ambii bărbați, unul venit din Italia și celălalt din Spania. Autoritățile portugheze nu au oferit deocamdată prea multe detalii în aceste cazuri.
În Portugalia au fost înregistrate luni primele două cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, a relatat canalul de televiziune SIC, citat de Reuters.
Unul dintre pacienţii din Portugalia, ambii bărbaţi, a călătorit recent în Italia, iar al doilea a revenit din Spania. Amândoi au fost transportaţi la un spital din Porto.
Reprezentanţi din cadrul ministerului portughez al Sănătăţii nu au oferit deocamdată comentarii pe marginea acestor cazuri, notează Reuters.
Potrivit datelor epidemiologice publicate luni de ECDC, numărul cazurilor raportate a ajuns la 89.068 la nivel global, dintre care 2.199 în UE/SEE, Marea Britanie, Monaco, San Marino, Elveţia, iar numărul deceselor, la 3.046 la nivel global, dintre care 38 în UE/SEE, Marea Britanie, Monaco, San Marino, Elveţia.
Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.




