Investiţii străine directe de 1,66 miliarde de euro în şase luni, în creştere cu 40% faţă de S1 2014
Investiţiile străine directe în România au însumat, în primele şase luni ale acestui an, aproape 1,66 miliarde de euro, cu aproape 40% peste nivelul înregistrat în perioada similară a anului trecut, respectiv 1,19 miliarde de euro.
Potrivit datelor Băncii Naţionale a României, din totalul investiţiilor realizate în primul semestru, participaţiile la capital (inclusiv profitul reinvestit net estimat) au însumat 943 de milioane de euro, iar creditele intragrup 716 milioane de euro (net).
Astfel, în luna iunie, investiţiile realizate de nerezidenţi în România au fost de 372 de milioane de euro, a doua cea mai mare sumă lunară înregistrată de la începutul acestui an. Cea mai mare valoare a investiţiilor, în acest an, a fost consemnată în luna martie, respectiv 376 de milioane de euro.
La polul opus, cea mai săracă lună în investiţii din acest an a fost luna februarie, cu un volum de doar 110 milioane de euro.
SURSA: Agerpres
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





