Vești bune pentru economia europeană

Vești bune pentru economia europeană
Publicat de CAPITAL la 26 octombrie 2010, 12:39

Comenzile noi primite de companiile industriale din UE în august 2010 au crescut cu 22,6% față de aceeași lună a anului trecut. În zona euro, tendința de îmbunătățire a situației economice este și mai vizibilă.

Potrivit Eurostat, comenzile noi din industrie au crescut, în cele 16 state care au adoptat moneda comună, cu 24,4% în luna august a acestui an comparativ cu perioada similară din 2009.
 
România a înregistrat una dintre cele mai bune performanțe din UE la acest capitol. Firmele producătoare autohtone au primit, în august, cu 35,1% mai multe comenzi noi decât în urmă cu un an. Creșteri mai mari s-au înregistrat doar în Danemarca (+52,9%), Letonia (+49,7%) și Lituania (+35,4%).
 
Evoluții mai puțin spectaculoase s-au înregistrat în Portugalia (+9,2%), Marea Britanie (+9,9%), Spania (+12,6%) și Grecia (+13,6%).

Informații articol
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.