Sorana Cîrstea părăsește US Open

Pe arena Arthur Ashe, Sorana Cîrstea intra pentru a încerca pătrunderea pentru prima dată în semifinalele US Open. Asta, după ce își stabilise deja recordul în această competiție prin intrarea în sferturi. A avut-o în față, din păcate pe puternica jucătoare din Cehia Karolina Muchova care nu i-a dat nicio speranță româncei. Muchova care a învins-o pe tenismena noastră cu 6-0, 6-3 și s-a calificat în semifinala de la US Open.

Sorana Cîrstea a ajuns la această ediție a US Open pentru a doua oară în carieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, după reușita din 2009, de la Roland Garros.

„A fost un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine, din cele mai întâlniri din seara asta, cred că a produs cel mai bun tenis.

Cred că scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat. Am avut foarte multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunități pe care nu le-am fructificat…

La 3-0 a fost un game lung, apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu, cred eu că dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel.

Dar, per total, în seara asta cred că a jucat mai bine decât mine, merită victoria și a reușit să vină cu soluții la toate planurile mele. A fost un meci nu atât de dur cum o spune scorul”, a declarat, după meci, Sorana Cîrstea, potrivit Eurosport.

Muchova a ajuns prea repede la 3-0

Sorana Cîrstea a vorbit și despre game-ul cu numărul patru din primul set, întins pe aproape 20 de minute. Atunci, românca, condusă fiind cu 3-0, a ratat 9 mingi de break, iar Karolina Muchova a profitat și și-a adjudecat și acest game.

Tenismena noastră a spus că game-ul acela a fost crucial și că cehoaica a ajuns mult prea repede la 3-0. Cîrstea a mai spus că în setul al doilea a avut câteva bune oportunități însă nu a știut să profite de ele

„Eu nu am jucat atât de rău, însă nu am fost decisivă în momentele importante, mingile de atac nu le-am fructificat și, normal, acolo s-a înclinat balanța”, a mai spus Sorana Cîrstea, potrivit sursei menționate anterior.