Sorana Cîrstea este în sferturile de finală US Open 2023

Sorana Cîrstea s-a calificat, duminică, în sferturile de finală US Open 2023. Prin accederea în sferturi, ea şi-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari americani şi 430 de puncte. Sorana Cîrstea este pentru prima dată în sferturile de finală de la US Open.

A trecut în optimi, învingând-o pe jucătoarea de tenis din Elveția Belinda Bencic (locul 13 WTA). Este cap de serie 15, scor 6-3, 6-3.

Sorana Cîrstea şi-a adjudecat primul set în 39 de minute, cu 6-3, după ce a avut 5-0 şi adversara sa a recuperat apoi o parte din diferenţă. Ea a început în forţă şi setul doi: în 27 de minute era deja 4-1 şi avea minge de 5-1. Ea a ratat atunci şi Belinda Bencic a făcut break, scorul devenind 4-2. Însă românca nu a pierdut situaţia de sub control, a reuşit şi ea breakul şi s-a apropiat la un game de victorie. Calificarea s-a mai lăsat puţin aşteptată, Belinda Bencic făcând 5-3, dar Sorana Cîrstea nu a greşit în ultimul game şi a câştigat setul cu 6-3, în 46 de minute.

În faza următoare, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe jucătoarea de tenis din Cehia Karolina Muchova (locul 10 WTA).

Karolina Muchova
Karolina Muchova (SURSA FOTO: Wikipedia)

Prima declarație a Soranei Cîrstea

„Da, am un zâmbet mare pe față pentru că am lucrat atât de mult pentru asta, puțini oameni știu cât de multă muncă am depus. Am avut parte de sprijin solid din partea românilor și nu doar. Vreau să vă mulțumesc, m-ați făcut să mă simt specială.

Este uimitor, visezi mereu să ajungi aici și pentru așa ceva muncești. Au trecut mulți ani în care am muncit din greu, dar nu am fost răsplătită. În final, munca te răsplătește. Sunt mulțumită cu felul în care m-am descurcat în aceste zile.

Îmi plac condițiile de aici, mingile, atmosfera, terenurile, mereu a fost uimitor aici, de fiecare dată mă simt ca acasă. Sunt foarte recunoscătoare și mulțumită de tot ce mi s-a întâmplat în această săptămână. Thomas este aici, a suferit altăuri de mine în ultimul an și sunt foarte fericită să-i dedic această victorie. A fost alături de mine în momente dificile.”, a spus sportiva în cadrul unui interviul acordat pe terenul de tenis.

Sorana Cîrstea a făcut senzație la US Open

Vă amintim că ea a învins-o și pe Elena Rîbakina (locul 4 WTA_ cu scorul 6-3, 6-7 (6), 6-4, într-un meci care a durat două ore şi 48 de minute. Pentru această victorie, Sorana Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 284.000 de dolari americani şi 240 de puncte. După această victorie, ea a urcat trei locuri în clasamentul WTA. La finalul meciului de tenis, ea a fost aplaudată la scenă deschisă.

„Joc de mulți ani, dar niciodată în fața unui public atât de frumos. Știu că e miezul nopții și vă mulțumesc. Am pierdut de două ori în fața ei, dar am jucat excepțional. Este un moment incredibil pentru mine. Toată lumea joacă bine la acest nivel și eu cred în mine. Rybakina este o jucătoare minunată, dar este săptămâna mea. Aici este un loc magic pentru mine. Energia din arenă e tot ce am nevoie”, a declarat ea la final de meci.

Elena Rybakina a spus că toate accidentările sale sunt o consecință a faptului că a devenit jucătoare profesionistă de tenis destul de târziu. Puțini știu că ea a trecut la profesioniști când avea 17 ani.

„Nu am avut un antrenor personal. A trebuit să merg și la școală și să le împac pe toate. Forma mea fizică nu putea atinge nivelul maxim. Și cred că unele dintre accidentările cu care mă confrunt acum sunt o consecință a trecutului. A trebuit să aflu și cum funcționează corpul meu. Dar, asta este, sunt lucruri pe care nu le poți controla. Sunt multe schimbări în tenis.

Anul trecut nu a fost ușor pentru mine. Toți ochii erau pe mine, lucruri noi se întâmplau în jurul meu. A trebuit să înțeleg toate astea și nu am fost suficient de pregătită pentru US Open. Acum, mă simt mai experimentată și știu care sunt așteptările de la mine. Îmi e mult mai ușor acum și asta îmi dă un sentiment bun”, a spus ea, potrivit Tennis World USA.