Sindicaliștii de la Metrou anunță grevă după eșecul negocierilor cu Metrorex

Sindicaliștii de la Metrou anunță grevă după eșecul negocierilor cu Metrorex

SURSA FOTO: Wikipedia

Publicat de Andrei Eugen Drăguț la 27 noiembrie 2024, 14:54

Negocierile dintre sindicatul angajaților de la metrou și conducerea Metrorex au eșuat, iar liderii sindicali anunță declanșarea conflictului colectiv de muncă.

Sindicaliștii de la Metrou anunță grevă după eșecul negocierilor

Sindicaliștii de la metrou au anunțat că vor intra în grevă, după ce negocierile pentru noul contract colectiv de muncă cu conducerea Metrorex au eșuat. Liderul Unitatea – Sindicatul Liber Metrou (USLM), Marian Artimon, a declarat că discuțiile cu Consiliul de Administrație (CA) al companiei nu au avut succes, iar angajații metroului sunt pregătiți să declanșeze conflictul colectiv de muncă.

Neînțelegeri privind Creșterile Salariale

Negocierile dintre sindicat și conducerea Metrorex păreau să fi ajuns la un consens săptămâna trecută. Însă, marți, comisia de negociere a companiei nu a mai fost recunoscută de conducerea Metrorex. Marian Artimon a explicat că, potrivit statutului Metrorex, după ce comisiile de negociere ajung la un punct comun, Consiliul de Administrație trebuie să aprobe acordul pentru ca acesta să poată fi înregistrat.

„Statutul Metrorex prevede ca, după ce comisiile de negociere ajung la un punct comun, Consiliul de Administrație trebuie să aprobe negocierile pentru a putea fi înregistrate. Au dat un mandat de negociere comisiei, inclusiv pentru creșterile salariale, iar acum membrii CA susțin că nu pot acorda aceste majorări. Dacă au găsit sumele pentru majorări săptămâna trecută, ce s-a schimbat între timp?”, a spus Marian Artimon pentru Buletin de București.

Declanșarea Conflictului Colectiv de Muncă

Marian Artimon, liderul Sindicatului Liber Metrou și membru al PSD, a anunțat că, în urma eșecului discuțiilor cu Consiliul de Administrație al Metrorex, angajații metroului vor declanșa conflictul colectiv de muncă.

„Declanșăm conflictul colectiv de muncă, adică vom face ce trebuia să facem mai demult, dar am zis că nu e cazul. Urmează pichetări, concilieri, medieri și grevă. Am senzația că cineva dorește scandal”, a afirmat liderul sindical, potrivit buletin.de.

Principalele Revendicări ale Sindicaliștilor

Contractul colectiv de muncă al Metrorex a expirat pe 1 octombrie, iar negocierile dintre sindicaliști și conducerea companiei au început la 31 iulie. Deși conducerea a fost notificată oficial la termenul legal, „ne-au răspuns după 35 de zile”, a declarat Marian Artimon.

Principalele revendicări ale sindicaliștilor se referă la aplicarea unei indexări salariale care să țină cont de rata inflației și de salariul minim european. De asemenea, se cer condiții de muncă mai bune și o responsabilitate mai mare din partea conducerii Metrorex în respectarea drepturilor angajaților. Printre solicitările concrete se află creșterea salariului minim brut pe economie cu 1.050 de lei pentru toți angajații Metrorex, indiferent de nivelul de salarizare.

Informații articol
Despre autor
Andrei Eugen Drăguț

Andrei Eugen Drăguț este un profesionist dedicat, cu o pasiune pentru știință, antreprenoriat, social media, gândire strategică, spiritualitate și dezvoltare personală. Ca promotor al cooperării și al schimbului de cunoștințe, el își orientează activitatea spre susținerea dezvoltării individuale și colective.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.