Simona Halep, a doua jucătoare a lumii, a avut parte de un nou meci încins în Australia. A fost o bătălie cruntă pentru sferturi, mai ales în setul doi al meciului cu Laura Siegemund.

Halep, meci greu în optimi

Simona Halep a avut parte de un meci greu în Australia, în optimile turneului Gippsland Trophy. Chiar dacă a început meciul ca un supersonic şi a câştigat primul set cu 6-2, al doilea act a fost foarte greu, la fel ca în primul meci.

Cu rusoaica Anastasia Potapova, Halep a bătut, scor 6-4, 6-4, dar a avut ceva probleme în setul secund.

Simona Halep, cap de serie numărul 1 la Gippsland Trophy a fost condusă cu 2-0 în actul secund de jucătoarea care o conducea cu 2-0 şi la meciuri directe. Simona a revenit însă în meci. A luat şi setul secund cu 6-4 şi continuă lupta în turneul dotat cu premii totale de  565.530 de dolari, Gippsland Trophy.

Simona Halep se va bate în sferturile turneului de la Antipozi cu Ekaterina Alexandrova, care a învins-o tot în două seturi pe Iga Swiatek.