Mai bine de 3 sferturi din stadion a fost plin la meciul de sâmbătă seara dintre România și Georgia la rugby. Pe Stadionul Național de Rugby „Arcul de Triumf” mii de oameni s-au luptat cu gerul scandând din toate puterile „Hai România!” și „Stejarii” la fiecare moment critic din meci. Totuși, georgienii au reușit să țină sub control Stejarii pe parcursul partidei, având în vedere că au marcat primul eseu în primele minute.

Din trei partide disputate de echipa națională de rugby pe stadionul „Arcul de Triumf”, primele două, împotriva Rusiei și Spaniei, au fost victorii. Norocul nu ne-a mai surâs de data aceasta când Georgia, cea mai de temut echipă din Campionatul European de Rugby, a venit în Capitală și a învins Stejarii. Sezonul acesta România a avut doar un meci în deplasare, la spanioli acasă, care s-a încheiat tot cu o înfrângere.

Un meci greu între grei

Tribunele s-au umplut cu ocazia ridicării restricțiilor, iar suporterii naționalei de rugby au venit în număr mare să încurajeze Stejarii. A fost cel mai tensionat meci din acest campionat, iar din peluze se simțea speranța că Stejarii vor reuși să recupereze diferența și să câștige jocul. Prima repriză a fost una grea, în care georgienii ne-au cam ținut în șah și au reușit să valorifice fiecare greșeală pe care Stejarii au făcut-o. Tabela s-a deschis în minutul 11, când Abzhandadze a reușit să înscrie primul eseu în favoarea Georgiei. După, din păcate, nu am mai reușit să preluăm conducerea, iar în cea mai critică situație am fost într-un dezavantaj de 15 puncte, 21 – 6. Prima partidă s-a închis 21 – 13.

După, în cea de-a doua repriză, jocul a fost plin de surprize. Încurajați de scandările din tribune, Stejarii au jucat la un alt nivel începând cu minutul 40, dând speranța spectatorilor că poate istoria se poate repeta și vom întoarce meciul ca în repriza cu Spania. Am avut o mulțime de șanse și de multe ori am adus balonul la câțiva metri de linia eseului, însă de fiecare dată defensiva georgienilor s-a dovedit a fi mai eficientă decât ofensiva Stejarilor. Din păcate două eseuri ne-au fost anulate.

Care sunt șansele României pentru mondiale

În tribune spectatorii au scandat din tot sufletul „Hai România!” și „Stejarii”. Oamenii au fost entuziasmați că s-au întors într-un număr atât de mare pe Stadionul Național de rugby „Arcul de Triumf” și au reușit să facă față gerului. La un moment dat am participat și pentru prima dată la câteva valuri printre tribune, iar energia publicului cu siguranță a fost resimțită și de echipa națională de rugby.

Singura șansă a Stejarilor la momentul actual pentru a reuși calificarea la Campionatul Mondial de Rugby este barajul de pe locul 3. Conform flashscore, pe primul loc în campionatul european se află Spania, cu 13 puncte și 3 victorii. Georgia este pe locul 2, cu 11 puncte câștigate după 2 victorii și un egal cu Portugalia. După urmează România, cu 9 puncte pe locul 3, urmată de Portugalia, Olanda și Rusia. România mai are un singur meci de disputat în acest sezon cu Olanda pe data de 19 martie, la Amsterdam.

Începând cu luna martie a fost semnat un parteneriat între Federația Română de Rugby a României și Sense4Fit, un ecosistem bazat pe tehnologia blockchain în domeniul activităților sportive.