Olaf Scholz: Nu vor fi trimise avioane de luptă sau trupe terestre ale NATO în Ucraina

Olaf Scholz: Nu vor fi trimise avioane de luptă sau trupe terestre ale NATO în Ucraina

Sursă: Dreamstime

Publicat de Cristina Pastia la 25 ianuarie 2023, 18:56

Miercuri, pe data de 25 ianuarie, cancelarul german Olaf Scholz a spus că Germania face ceea ce este ”necesar” pentru a susține Ucraina trimițând tancuri Leopard 2, dar nu vrea o „escaladare către un război între Rusia şi NATO”.

„Vom continua să urmărim acest principiu în viitor” și „este singurul principiu care garantează securitatea Europei şi a Germaniei într-o chestiune atât de periculoasă”, a declarat Olaf Scholz. Acesta s-a adresat Bundestagului după ce guvernul său a aprobat transferul a 14 tancuri Leopard 2 către Ucraina și a permis și altor state să facă același lucru.

Germania și NATO nu doresc să intre în conflict direct cu Rusia

Acesta a subliniat însă că o intervenție aeriană sau terestră a Germaniei și a NATO este exclusă și a asigurat că și Washingtonul este de aceeași părere.

„Când a fost vorba despre zonele de excludere aeriană deasupra Ucrainei, l-am auzit pe preşedintele american (Joe Biden) afirmând că nu o vom face, că această poziţie nu s-a schimbat şi nu se va schimba, şi că în niciun caz nu vom trimite trupe la sol”, a spus Olaf Scholz.

Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, i-a mulțumit cancelarului german pentru autorizarea transferului tancurilor Leopard către Ucraina.

„Îi sunt sincer recunoscător lui Olaf Scholz şi tuturor prietenilor noştri în Germania„, a scris Zelenski pe social media, adăugând că acest ajutor soseşte „la timp”, când Ucraina are mare nevoie de tancuri occidentale.

Pe de altă parte, ministrul german al Apărării, Boris Pistorius, spune că tancurile Leopard 2 trimise către Ucraina vor fi funcționale abia peste trei luni, dar instruirea militarilor ucraineni pentru folosirea lor şi stabilirea rutelor de livrare vor începe rapid.

„Dar ceea ce este clar este că nu vom deveni parte în război, ne vom asigura de acest lucru”, a spus Boris Pistorius în faţa comitetului pentru apărare din Bundestag.

Mai mult ajutor militar pentru Ucraina

Asupra Berlinului s-a pus multă presiune să aprobe transferul de tancuri Leopard 2 către Ucraina, mai ales din partea Kievului, Washingtonului și Londrei, dar și din partea propriilor parteneri de coaliție, în special Verzii conduşi de şefa diplomaţiei germane, Annalena Baerbock.

Condiția impusă de Germania era ca și SUA să trimită tancuri M1 Abrams. Washingtonul refuzase din cauza unor complicații logistice de mentenanță. Marea Britanie a promis, la rândul său, 14 tancuri Challenger 2, iar Franța un număr încă necunoscut de tancuri uşoare AMX-10.

Polonia, Norvegia, Olanda şi Spania vor trimite, de asemenea, tancuri Leopard 2. Înaintea izbucnirii războiului, Ucraina dispunea de 900 de tancuri de fabricație sovietică.

Informații articol
Despre autor
Cristina Pastia

Am terminat Facultatea de Limbi și Literaturi Străine în cadrul Universității din București, engleză-germană. Mă consider o fire artistică, fiind dintotdeauna atrasă de poezie și de teatru. Colaborarea cu Capital am început-o în toamna anului 2022.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.