Nicușor Dan a demis-o pe Gabriela Szabo de la conducerea CSM București: „A ratat obiective competiţionale”

Nicușor Dan a demis-o pe Gabriela Szabo de la conducerea CSM București: „A ratat obiective competiţionale”

SURSA FOTO: Inquam Photos / Octav Ganea

Publicat de Valentina Drăgoi la 3 iunie 2022, 15:24

Schimbări la Clubul Sportiv Municipal Bucureşti. Nicușor Dan anunță că actualul director general al CSM Bucureşti, Gabriela Szabo, va fi detaşată la conducerea Centrului Dalles, funcția urmând să fie preluată de unul dintre colegii săi.

Nicușor Dan anunță schimbări la conducerea Clubului Sportiv Municipal Bucureşti. Într-o postare pe pagina personală de Facebook, primarul general al Capitalei anunță că actualul director al instituției, Gabriela Szabo, va fi detaşată la conducerea Centrului Dalles.

Funcția ar urma să fie preluată de unul dintre directorii adjuncţi, a mai adăugat edilul, precizând și că va trimite Corpul de Control pentru a verifica activitatea CSM.

El a explicat că a luat această decizie în urma unor discuții purtate cu membrii Consiliului de Administraţie al CSM București, care la rândul lor au stabilit că este nevoie de o schimbare.

Nicușor Dan explică schimbările de la conducerea CSM București

„Am luat decizia de a schimba conducerea Clubului Sportiv Municipal Bucureşti. Directorul general al CSM, Gabriela Szabo, va fi detaşată la conducerea Centrului Dalles, iar în locul ei va fi numit interimar unul dintre directorii adjuncţi.

Înainte de a lua această decizie, am discutat cu membrii Consiliului de Administraţie al CSM Bucureşti, iar concluzia a fost clară – schimbarea e necesară”, a transmis Nicușor Dan.

În urma discuțiilor s-a stabilit că actuala conducere a clubului a ratat obiective competiţionale, a determinat plecarea unor oameni valoroşi şi totodată a avut un management „defectuos”, a mai adăugat edilul, menționând faptul că acestea sunt doar o parte dintre neregulile care au dus la o astfel de schimbare.

„Actuala conducere a ratat obiective competiţionale, a determinat plecarea unor oameni valoroşi şi a avut un management defectuos (decizii pripite şi fără consultare, dar şi tergiversarea luării altor decizii, incapacitatea de a armoniza relaţiile interne, abordări conflictuale în interacţiunile cu şefii secţiilor sportive)”, a scris primarul general, pe Facebook.

Nicușor Dan trimite Corpul de Control la CSM București

În același timp, primarul general al Capitalei a mai precizat că își dorește o verificare riguroasă în ceea ce privește activitatea de la CSM București având în vedere ”semnalele primite din interior”, drept urmare va trimite Corpul de Control acolo.

Edilul a subliniat faptul că o apreciază pe Gabriela Szabo pentru performanțele ei sportive, însă decizia luată vizează doar activitatea sa în funcția de conducere a CSM București.

„Precizez că am toată preţuirea pentru performanţele sportive ale Gabrielei Szabo, dar decizia pe care am luat-o priveşte activitatea ei în fruntea CSM Bucureşti”, a completat el.

Informații articol
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.