Greul nu a trecut. Temperaturile vor continua să scadă în următoarele zile. Avertisment ANM
SURSĂ FOTO: Dreamstime
Meteorologii vin cu vești proaste. Potrivit reprezentanților Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), temperaturile vor continua să scadă în următoarele zile, iar anumite zone din țară vor avea de-a face și cu ninsori.
Greul nu a trecut. Temperaturile vor continua să scadă în următoarele zile. Avertisment ANM
Greul nu a trecut, potrivit meteorologilor. În zilele următoare o să fie tot mai frig, iar cele mai reci nopți vor fi cele de joi și de vineri.
„Minus 19 grade au fost în zonele joase de relief, la Târgul Ogrești, azi-noapte dar este adevărat că în zilele următoare o să fie tot mai frig. Cele mai reci nopți vor fi cele de joi și de vineri. (…) Cel mai frig, ger, adică sub -10 grade în multe regiuni în țară, cu precădere în Maramureș, Transilvania, Crișana”, au reprezentanții ANM în cadrul unei intervenții TV.
De asemenea, meteorologii au subliniat că ne vom confrunta cu temperaturi sub -10 grade prin Moldova și zonele deluroase din restul țării. Totuși, aceste temperaturi ar putea coborî spre -20 de grade în nopțile care vor urma, probabilitatea mai mare fiind în estul Transilvaniei, dar izolat și în rest.
Cele mai reci zile vor fi marți și miercuri
Cele mai reci zile vor fi marți și miercuri. În general, după-amiaza vor fi între -5 și -3,-4 grade în Moldova și estul Transilvaniei.
În ziua de miercuri, temperaturile ar putea să atingă valori de -2 grade, iar nopțile să aibă temperaturi între -7, -5 grade mai scăzute în zona preorășenească, spre -8 sau chiar -9 grade.
„Vor fi și ninsori, însă slabe cantitativ. Mâine le așteptăm în jumătatea de est a țării, poimâine în sud-est, iar cele din sudul Moldovei, din Muntenia, Dobrogea, trecător vor fi asociate și cu intensificări ale vântului, însă să fie cumva la mi limită vânt în general între 40-50 de kilometri pe oră, iar ninsorile acestea foarte, foarte slabe”, au completat reprezentanții ANM.
Vremea se îmbunătățește de joi și vineri
Din fericire, vremea se îmbunătățește de joi și vineri, iar precipitațiile sub formă de ninsoare vor dispărea.
„De altfel, nu vom avea deloc precipitații, iar weekend-ul să ne aducă din nou ninsori în vest, în nord, în centru și pe suprafețe mai mici în rest”, au conchis reprezentanții ANM.
Anterior, meteorologii au transmis că ă valul de frig va persista spre finalul primei săptămâni în Banat, iar valorile termice ar ajunge chiar sub vele specifice pentru luna februarie.
Am finalizat Facultatea de Litere și Limbi Străine în cadrul Universității Hyperion din București, iar ulterior am absolvit masterul la Facultatea de Jurnalism, specializarea Comunicare Mediatică și Publicitate, în cadrul aceleiași universități. Colaborarea cu Capital.ro a început în anul 2019.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





