Elveția a atins la cel mai ridicat nivel al inflației din ultimii 30 de ani

Elveția a atins la cel mai ridicat nivel al inflației din ultimii 30 de ani

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Iulian Luca la 2 septembrie 2022, 08:12

Elveția a atins la cel mai ridicat nivel al inflației din ultimii 30 de ani. Chiar dacă aceasta este foarte mică în comparație cu media din zona euro, a trezit îngrijorare la Banca Națională Elvețiană.

Preţurile din Elveția au crescut cu 3,5% în august, peste valoarea de 3,4% din iulie – deja cea mai mare din ultimele trei decenii – şi cu mult peste ţinta de inflaţie de 2% a Băncii Naţionale Elveţiene, a raportat Bloomberg.

Inflația la maximul ultimilor 30 de ani

Comparativ, inflaţia din zona euro se află la 9,1%, cu mult peste cea a naţiunii alpine.

Săptămâna trecută, preşedintele Băncii Naţionale Elveţiane, Thomas Jordan, a avertizat că presiunile asupra preţurilor au devenit mai ample, susţinând că o inflaţie mai mare ar poate persista în anii următori.

Banca centrală urmează să ia în considerare o nouă creştere a ratelor dobânzilor la reuniunea din 22 septembrie. Oficialii au crescut deja ratele cu jumătate de punct în luna iunie – convinşi parţial de inflaţia ridicată.

Rata anuală a inflației a scăzut în iulie în România

În același timp, în România, rata anuală a inflaţiei a fost de 14,96% în luna iulie a acestui an, în scădere de la 15,1% în iunie, în condiţiile în care preţurile mărfurilor nealimentare au urcat cu 16,59%, cele ale mărfurilor alimentare au fost mai mari cu 16,05%, iar serviciile au fost mai scumpe cu 8,33%, conform datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică (INS).

„Preţurile de consum în luna iulie 2022 comparativ cu luna iunie 2022 au crescut cu 0,9%. Rata inflaţiei de la începutul anului (iulie 2022 comparativ cu decembrie 2021) este 11,0%. Rata anuală a inflaţiei în luna iulie 2022 comparativ cu luna iulie 2021 este 15,0%. Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (august 2021 – iulie 2022) faţă de precedentele 12 luni (august 2020 – iulie 2021) este 10,1%”, se arată în comunicatul INS.

Prognoza BNR privind inflația este de 13,9%

Potrivit INS, indicele armonizat al preţurilor de consum în luna iulie 2022 comparativ cu luna iunie 2022 este 100,46%.

Rata anuală a inflaţiei în luna iulie 2022 comparativ cu luna iulie 2021 calculată pe baza indicelui armonizat al preţurilor de consum (IAPC) este 13%.

Rata medie a modificării preţurilor de consum în ultimele 12 luni (august 2021 – iulie 2022) faţă de precedentele 12 luni (august 2020 – iulie 2021) determinată pe baza IAPC este 8,7%.

Banca Naţională a României (BNR) a majorat la 13,9% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an şi estimează o inflaţie de 7,5% pentru sfârşitul anului viitor, potrivit datelor prezentate marţi de guvernatorul BNR, Mugur Isărescu.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.