El ar putea fi noul premier al României! Este răsturnare completă de situație (SURSE)

El ar putea fi noul premier al României! Este răsturnare completă de situație (SURSE)
Publicat de Valentina Drăgoi la 2 noiembrie 2021, 08:24
Din cuprinsul articolului

Răsturnare de situație pe scena politică. La doar câteva ore după ce Nicolae Ciucă și-a anunțat intenția de a-și depune mandatul de premier, o nouă informație de ultimă oră a apărut în spațiul public.

Surse PNL au declarat pentru Antena 3 că Nicolae Ciucă, cel care a anunțat intenția de a-și depune mandatul de premier va fi din nou desemnat în funcția de premier.

Același surse mai spun că premierul desemnat, Nicolae Ciucă, și președintele PNL, Florin Cîțu, l-ar fi sunat deja pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, pentru a-l informa de decizia PNL de a flexibiliza mandatul. Mai exact, conform surselor citate, în momentul de față PNL ar fi dispus să negocieze cu PSD pentru crearea unei majorități, în ciuda faptului că liderii liberali i-au refuzat pe cei social-democrați atunci când aceștia au vrut să intre la guvernare.

Amintim faptul că în cursul serii de luni, Nicolae Ciucă anunța că își va depuna mandatul. El mai spunea că România trece printr-un moment extrem de dificil și este nevoie de un dialog constant între partidele politice.

Totodată, alături de anunțul făcut, Nicolae Ciucă a recomandat mai multă responsabilitate, dar și maturitate politică având în vedere situația actuală. El mai spunea că președintele Iohannis va lua decizia finală.

„Biroul Politic Executiv a decis retragerea mandatului, motiv pentru care am să depun mandatul. Am convingerea că toate activitățile care se vor desfășura la nivelul partidelor trebuie să se bazeze pe dialog și să înțeleagă situația prin care trece țara în acest moment. Fac din nou apel la responsabilitate, stabilite, maturitate politică astfel să se găsească o formulă de majoritate consolidată pentru un guvern. Urmează negocierile la nivelul președintelui României și dumnealui va lua decizia nominalizării”m a spus Nicolae Ciucă.

PNL va lua decizia finală marți

El a mai adăugat că „realitatea matematică” a susținerii din Parlament a dus la această decizie.

De menționat este faptul că următorul pas este ca în cursul zilei de marți, liderii PNL să decidă la BPN numele premierului desemnat. Partidul ar putea merge cu o nouă propunere la Cotroceni, în partid fiind împins si numele lui Lucian Bode.

Totodată, Florin Cîțu și-ar mai dori și el să fie propus din nou, susțin sursele politice.

„Vom avea o discuție în PNL și vom vedea care este propunerea de premier, asta va fi decizia partidului”, a mai spus acesta.

Întrebat de ce nu a cerut săptămâna trecută flexibilizarea mandatului, astfel încât să nu fie nevoit să-și depună acum mandatul, Nicolae Ciucă a răspuns că a luat decizia într-un timp scurt.

„Pentru că flexibilizarea mandatului însemna un alt mandat. Ca atare, în această seară s-a luat decizia să-mi depun mandatul și să se treacă la flexibilizarea negocierilor pentru cel care va fi nominalizat ca premier”, a mai spus acesta.

Informații articol
Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.