David Popovici scrie istorie! Înotătorul român a bifat o nouă medalie de aur la campionatul de la Roma

David Popovici a marcat o nouă victorie. Acesta a devenit campion mondial după ce a câștigat luni, 15 august, a doua medalie de aur de la Campionatul European de Natație din capitala Italiei.

Sportivul român s-a impus în finala de la 200 de metri liber și a câștigat cursa cu timpul 1,42:97, cu două secunde în avans față de elvețianul Antonio Djakovic. Alături de cei doi, pe podium s-a aflat și austriacul Felix Auboeck.

Amintim faptul că David Popovici, în vârstă de doar 17 ani, a câștigat medalia de aur în proba de 100 de metri liber de la Campionatul Mondial de natație în bazin de 50 de metri de la Budapesta în luna iunie.

David Popovici, despre performanța de la Budapesta

La acel moment, declarațiile sportivului i-au surprins pe mulți. Acesta susținea că nu s-a pregătit extraordinar de tare pentru competiție, însă se bucura de faptul că a reușit să își facă țara mândră. Totodată, el a mai precizat că pentru el înotul este un sport foarte sănătos și că susține orice tip de sport.

„Sincer, m-am bucurat că s-a terminat și că am terminat concursul ăsta în stil. Ce pot să spun e că mă bucur că lumea m-a urmărit, că s-a reușit să se difuzeze și la televizor. Sper că v-am făcut pe toți mândri. Urmează un pic de pauză, de reveneală ca să zic așa, și de timp să reflectăm asupra a ceea ce s-a întâmplat.

Nu a fost un concurs pentru care m-am pregătit extraordinar de tare. Asta mă face și mai bucuros referitor la ce se va întâmpla în viitorul apropiat. E un lucru bun că pot să mă surprind în continuare. Înotul este un sport foarte sănătos. Susțin orice sport. Sportul este cel mai bun ambasador”, declara sportivul.

David Popovici, poreclit ”Racheta din România”

Totodată, David Popovici a mai adăugat că porecla de ”racheta din România” a venit de la unchiul său și că se bucură de faptul că poate să îi inspire și pe tinerii din România cu rezultatele sale.

„Cred că a venit de la unchiul meu treaba asta. Da, îmi place. Dacă reușește să inspire lumea, mă bucur. Un puști care înoată repede, un tip banal care poate să inspire oameni și să facă lucruri extraordinare. Sper că v-ați bucurat pentru mine cum m-am bucurat și eu”, a mai spus David Popovici, pentru TVR.