Dacă Grecia ar fi atacată acum, ar fi dezastru. Armata a rămas fără benzină
Sursă: Dreamstime
Să presupunem prin absurd că cineva ar ataca Grecia chiar în acest moment. Armata Greciei a rămas fără benzină pentru că ELPE, furnizorul grec de carburanți a lăsat vehiculele armatei fără gaz.
Motivul? Predictibil: datorii neplătite de 43 de milioane de euro, scriu turcii de la hurriyetnews.com, care preiau informații de la presa greacă.
Lucrurile nu se opresc aici. Nici mașinile poliției elene nu mai au benzină pentru că stocul s-a epuizat pe cu o zi în urmă, fiind nevoie de un acord temporar pentru alimentarea vehiculelor.
În ciuda raporturilor, oficiali ai Ministerului grec de Apărare au declarat pentru presa locală că aramata are suficiente rezerve de carburanți.
Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.





