Românii trebuie să se pregătească pentru facturi mai mari la energie electrică, începând cu luna iulie. Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a explicat că sprijinul acordat de stat nu va mai fi disponibil pentru toți consumatorii. Ajutorul financiar va fi direcționat exclusiv către cei aflați în situații vulnerabile. În plus, Guvernul pregătește un mecanism de tichete lunare, pentru a acoperi o parte din costurile cu energia electrică.
Sebastian Burduja: Sprijinul de stat, doar pentru consumatorii vulnerabili
Sebastian Burduja a transmis că schimbările vizează o direcționare mai eficientă a ajutorului acordat populației. Românii care nu se încadrează în categoria celor vulnerabili nu vor mai beneficia de compensarea parțială a facturilor.
Cei care au venituri reduse vor primi un tichet lunar pentru a acoperi o parte din consumul de energie. Valoarea acestuia va fi stabilită în perioada următoare, în colaborare cu Ministerul Finanțelor.
Sebastian Burduja a precizat că măsura nu va afecta direct consumatorii cu venituri mici, mai ales dacă aceștia înregistrează un consum lunar redus.
Pentru cei care consumă sub 100 kWh, diferența de plată va fi minoră, datorită tichetelelor susținute de stat. Oficialul a subliniat că aceasta este o propunere aflată în fază preliminară și urmează să fie analizată în coaliția de guvernare.
„Dacă un român vulnerabil avea un consum de sub 100 kWh pe lună și plătea aproximativ 60 de lei, atunci, cu suma de la stat, creșterea să fie modică”, mai spune Burduja.

Ministerul Energiei recomandă comparația ofertelor de pe piață
În paralel cu noile măsuri de sprijin, autoritățile încurajează populația să analizeze ofertele de pe piața de energie. Sebastian Burduja recomandă consumatorilor casnici să compare tarifele disponibile și, dacă este cazul, să își schimbe furnizorul.
Potrivit acestuia, schimbarea furnizorului poate aduce economii importante pentru cei care depășesc un consum lunar de 300 kWh.
Ministrul Energiei a indicat că prețurile practicate de furnizori variază între 1 leu și 1,5 lei pentru fiecare kilowatt-oră.
Procedura de schimbare a furnizorului se realizează rapid online, fără costuri suplimentare pentru consumator. Reducerile rezultate din alegerea unei oferte mai bune pot ajunge chiar până la 25%, a explicat Burduja.
„Există oferte pe piață între aproximativ 1 leu per kilowatt-oră și 1,5 lei per kilowatt-oră. Se face online, foarte rapid, și poate genera reduceri semnificative”, susține el.
Avertisment privind speculațiile de pe piața energiei
Autoritățile atrag atenția că este esențial ca populația să nu intre în panică în fața acestor schimbări. Sebastian Burduja a subliniat că o reacție exagerată ar putea duce la efecte negative asupra pieței de energie. Speculațiile pot determina creșteri nejustificate ale tarifelor, în defavoarea consumatorilor.
„Cel mai important este să nu generăm panică, pentru că o asemenea stare ar putea fi exploatată de cei care vor să speculeze pe piața energiei, iar asta s-ar traduce în prețuri mai mari, chiar mult mai mari”, a avertizat ministrul Energiei.
Acesta a reiterat ideea că prețul energiei în sine nu s-a modificat față de anul trecut. Diferența este că ajutorul de stat nu va mai fi universal, ci va fi acordat doar celor care au cu adevărat nevoie.
„Nu e o cifră finală. Este o variantă avansată de doamna ministru al Muncii. Decizia va fi luată la nivelul coaliției.
Prețul energiei nu diferă față de anul trecut. Ce diferă este că statul nu mai compensează pentru toată lumea, ci doar pentru cei care chiar au nevoie. Asta e singura diferență”, spune Burduja.