Buzărnescu a început foarte bine meciul, a condus cu 3-0 în primul set, dar apoi totul s-a rupt şi românca a pierdut game-urile pe bandă rulantă. La 5-3 pentru cehoaică, românca a mai câştigat un game, dar nu a fost de ajuns. Siniakova a închis setul la 6-4. Setul secund a fost şi mai scurt. Buzănescu a comis greşeli pe bandă rulantă, iar meciul s-a terminat 6-4, 6-2 pentru reprezentanta gazdelor.

Este cea de-a doua înfrângere consecutivă pentru Buzărnescu după ce a pierdut şi sâmbătă în faţa Karolinei Pliskova.

Scorul este acum 2-2, iar ultimul meci, cel de dublu, este decisiv pentru calificarea în semifinalele competiţiei. Învingătoarea din acest duel va întâlni Franţa în semifinale, cea care a eliminat Belgia.

Meciul de dublu va opune perechile Irina Begu/Monica Niculescu – Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova.

Simona Halep a învins-o astăzi pe Karolina Pliskova, în trei seturi, 6-4, 5-7, 6-4 şi a dus România în avantaj, 2-1 la general în Fed Cup.