Avertisment pentru proprietarii de terenuri, mai ales vara. Ilegal în România. Poliția face arestări pe loc

Avertisment pentru proprietarii de terenuri, mai ales vara. Ilegal în România. Poliția face arestări pe loc

SURSA FOTO: Dreamstime

Publicat de Ramona-Sandrina Ilie la 21 iulie 2025, 17:37

Un incendiu provocat intenționat de un bărbat din Dolj a scăpat de sub control și a distrus două proprietăți din localitate. Autorul a fost surprins de camerele de supraveghere și ulterior a recurs la amenințări grave împotriva vecinilor.

Un incendiu a cuprins rapid două proprietăți și a produs pagube însemnate

Un incendiu a izbucnit pe marginea unui drum din comuna Bârca, județul Dolj, în cursul zilei de duminică, 20 iulie 2025. Un bărbat de 68 de ani a fost surprins de camerele de supraveghere în momentul în care aprindea vegetația uscată din apropierea locuințelor.

Vântul puternic și temperaturile ridicate au făcut ca focul să scape rapid de sub control. Flăcările s-au propagat la două proprietăți aflate în vecinătate, unde au ars o anexă gospodărească și o livadă cu pomi fructiferi.

Proprietarii afectați au încercat să îl tragă la răspundere pe bărbat, însă acesta i-a întâmpinat cu amenințări verbale extrem de violente, amenințându-i că îi omoară și le arde casele.

Camerele video din zonă au oferit dovezi clare ale momentului în care focul a fost inițiat, iar autoritățile au demarat de urgență o anchetă penală.

Incendiul a fost declanșat intenționat, polițiștii au stabilit vinovatul

Incendiul, declanșat în plină zi, a atras atenția autorităților, care s-au autosesizat imediat. Polițiștii din cadrul IPJ Dolj au demarat investigații și au identificat cauza și autorul evenimentului.

„În cursul zilei de ieri, 20 iulie, polițiștii s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, la locuința unui bărbat, de 67 de ani, din comuna Bârca, o anexă gospodărească a fost cuprinsă de flăcări.

Din cercetările efectuate de poliţişti s-a stabilit că un bărbat de 68 de ani, din localitate, ar fi incendiat vegetația uscată de lângă locuința persoanei vătămate, incendiu care s-a propagat ulterior la o anexă gospodărească, respectiv o bucătărie de vară, fiind produs un prejudiciu de aproximativ 20.000 de lei.

Ulterior, focul s-a răspândit și în livada unui al doilea bărbat, de 35 de ani, unde au ars mai mulți pomi fructiferi”, au transmis polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.

Amenințări grave, reținere și arest preventiv pentru autorul incendiului

Incendiul care a pornit de la marginea drumului a avut consecințe penale pentru bărbatul de 68 de ani. Polițiștii au constatat că acesta a amenințat cu moartea un bărbat și trei femei, proprietari ai terenurilor afectate.

Individul a fost condus la sediul poliției pentru audieri, iar la final a fost reținut. Pe 21 iulie 2025, Judecătoria Segarcea a dispus arestarea preventivă a acestuia.

Procurorii au formulat acuzații de două infracțiuni de distrugere și patru infracțiuni de amenințare, iar instanța a admis solicitarea. Cazul este în continuare instrumentat de Parchetul de pe lângă Judecătoria Segarcea.

Un alt incident recent: bărbat din București a amenințat că provoacă un incendiu la Casa de Pensii

Incendiul provocat la Bârca nu este singurul caz alarmant din ultimele zile. În Capitală, un bărbat a amenințat că dă foc Casei de Pensii din Sectorul 6.

Incidentul a fost gestionat rapid de autorități, iar bărbatul a fost internat într-o unitate de psihiatrie, conform procedurilor legale pentru astfel de cazuri.

Informații articol
Despre autor
Ramona-Sandrina Ilie

Sunt jurnalist cu peste 18 ani de experiență în presa scrisă și online, specializată în realizarea de interviuri, reportaje și articole de actualitate. De-a lungul carierei, am colaborat cu mai multe redacții și publicații, printre care Orient Românesc, Termene.ro, Elita României, Timpul, Moldova Invest, Curentul Internațional, Revista Timpul, Webcultura, Lumina, Vrancea Media și platforma lui Stelian Tănase. Am abordat o gamă variată de subiecte - de la economie, politică și business până la cultură, educație și teme sociale -, punând accent pe documentarea riguroasă și pe prezentarea clară și echilibrată a informației. Pe lângă activitatea jurnalistică, am participat la evenimente culturale și editoriale naționale și internaționale, am realizat interviuri cu personalități din diverse domenii și am dezvoltat proiecte editoriale, educaționale și culturale proprii. Sunt autor și coautor al mai multor cărți de poezie și proză, precum și al unor proiecte de documentare rezultate în urma cercetării de teren, a experienței directe și a interesului constant pentru istorie, cultură și societate. Motto de viață: „Cum realizăm imposibilul? Cu entuziasm!” – Paulo Coelho

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.