Franţa ar putea include în legislaţie noţiunea de „infracţiune ecologică”

Franţa ar putea include în legislaţie noţiunea de „infracţiune ecologică”
Publicat de CAPITAL la 26 septembrie 2012, 14:36

Ministerul francez al ecologiei, dezvoltării durabile şi energiei intenţionează să includă în legislaţie noţiunea de „infracţiune ecologică”, în urma deciziei de condamnare a grupului „Total” pentru consecinţele naufragierii petrolierului Erika.

Decizia marchează o zi imporantă pentru dreptul mediului din lumea întreagă, potrivit ministrului francez al ecologiei, Delphine Batho, şi ministrului delegat pentru transporturi, mare şi pescuit, Frédéric Cuvillier, scrie într-un comunicat transmis de cele două instituţii şi citat de Agerpres.

Un comitet de jurişti pe probleme de mediu va lucra la includerea noţiunii de "infracţiune ecologică" în legislaţia franceză. Faptul că poluatorul plăteşte, confirmarea răspunderii penale şi obţinerea unei reparaţii pentru partea civilă reprezintă progrese majore, potrivit Ministerului Ecologiei din Franţă.

Franţa ar trebui să ia iniţiativa în cadrul Adunării Generale ONU pentru introducerea unui protocol adiţional la Convenţia Naţiunilor Unite asupra dreptului mării încheiată la Montego Bay (Jamaica) în 1982, în scopul de a se crea o protecţie juridică internaţională, mai precizează cei doi miniştri în comunicatul citat.

Informații articol
Publicat în: Arhiva
Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.