Simona Halep iese victorioasă din nou. Sportiva noastră a reușit să o învingă pe adolescenta Coco Gauff, în meciul din sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto.

Simona Halep a obținut un scor de 6-4, 6-4 în sferturile de finală ale turneului. Deși Coco Gauff a revenit de la 4-1 în setul doi, sportiva noastră a ridicat nivelul și a servit de două ori pentru meci De cealaltă parte, Coco Gauff a dus partida în tie-break.

Menționăm faptul că acesta este al patrulea meci direct dintre Simona Halep și Coco Gauff. Sportiva noastră le-a câștigat pe celelalte trei, însă în ciuda acestui lucru, Halep se aștepta la un meci foarte greu astăzi.

Simona Halep se temea de meciul de astăzi

„O știu foarte bine, mă aștept la un meci foarte greu, pentru că e o jucătoare foarte bună, o luptătoare”, a declarat Simona Halep, înainte de sferturile de finală. După victoria de vineri seară, Simona Halep s-a calificat în semifinală unde o va întâlni pe învingătoarea meciului Jessica Pegula – Yulia Putintseva.

În urmă cu doar câteva zile, Ion Țiriac a vorbit despre performanțele din ultimele luni ale Simonei Halep. Miliardarul susținea atunci că sportiva a făcut lucruri extraordinare, însă este nevoie să fie mai atentă la fizic pentru a se putea menține.

Ion Țiriac, despre greșelile făcute de Simona Halep

„N-aș vrea să vorbesc mult despre Simona, pentru că ea are viața ei, a făcut lucruri extraordinare, e o femeie tânără. Nu pot s-o compar cu Nadal, pentru că e un pic diferită treaba…să aibă grijă de fizic, că de acolo i se trage absolut tot ce i se trage!

Nu pot să am o părere calificată, pentru că n-am văzut-o cum arată fizic, n-am văzut nici cum arată tehnic în momentul de față. Practic, nu știu ce fel de strategii mai are în jocul ei, unde stă pe teren, cum se găsește”, a spus Ion Țiriac.

Totodată, Țiriac mai spunea atunci că Halep nu are suficiente jocuri și a ratat foarte multe întâlniri din cele la care trebuia să fie prezentă. Pe de altă parte, în cazul sportivei noastre, talentul este cel care o ajută, adaugă Țiriac.

„Și apoi, cu tot respectul, Simona nu are jocuri! În ultimii doi ani, ea a jucat 10-15% din întâlnirile pe care trebuia să le joace. De asta îi e greu, nu are o bază. Din nou, numai talentul își spune cuvântul la Simona. O mai spun o dată. La 30 de ani, ea a făcut minuni”, mai spunea acesta, pentru gsp.ro.