Simona Halep a învins-o pe Shuai Zhang cu 6-4, 6-2

Simona Halep (30 de ani, locul 15 WTA) a bifat o nouă victorie și a reușit să se califice în turul al treilea al turneului de tenis de la Toronto (WTA), după ce a învins-o pe Shuai Zhang (33 de ani, locul 45 WTA), cu 6-4, 6-2.

Sportiva noastră a condus meciul de tenis cu 3-0 în primul set, dar Shuai Zhang a revenit, iar primul set s-a terminat cu 6-4, însă setul doi s-a terminat cu 6-2. Simona Halep a avut nevoie de o oră şi 11 minute pentru a obţine victoria.

Într-un meci cu destule greşeli de ambele părţi, Simona Halep a început bine, conducând cu 3-0, dar apoi Shuai Zhang s-a apropiat de ea, scorul ajungând la 3-2. După ce Simona Halep şi-a făcut serviciul (4-2), Shuai Zhang a reuşit să o egaleze (4-4), însă sportiva noastră a gestionat bine finalul primului act şi s-a impus cu 6-4, având însă nevoie de patru mingi de set pentru a tranşa disputa.

În setul secund, Simona Halep a început cu break, apoi l-a confirmat (2-0), iar după ce Shuai Zhang a luat un prim ghem s-a desprins la 5-1, câştigând astfel cu 6-2.

În setul inaugural, românca noastră a pus primul serviciu în teren doar în proporţie de 43,8%, a încheiat cu patru aşi și a făcut trei duble greșeli, în timp ce Shaui Zhang a avut șase. Sportiva din China a avut mai multe mingi direct câştigătoare (winners), 14-11, dar şi mult mai multe erori neforţate, 38-21.

În prezent, Simona Halep are 4-2 în meciurile directe cu Shuai Zhang, pe care a învins-o inclusiv anul acesta, în primul tur de la Madrid, cu 6-2, 6-3. Primele victorii au au fost marcate în 2012, în primul tur de la Indian Wells (6-1, 6-1), apoi în anul 2019, în sferturi de la Wimbledon (7-6 (4), 6-1).

La polul opus, Shuai Zhang a învins-o pe Simona Halep de două ori. Prima dată în anul 2016, în primul tur de la Australian Open (6-4, 6-3), apoi în optimi la Beijing (6-0, 6-3).

Simona Halep s-a calificat în optimi la Toronto (WTA)

Astfel că, Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis WTA 1.000 de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.527.250 de dolari americani. Ea va juca runda următoare ori cu Anett Kontaveit (Estonia), ori cu Jil Teichmann (Elveția) (totul depinde de cine va câștiga partida).

Românca şi-a asigurat un cec de 30.660 de dolari americani şi 105 puncte WTA. Precizăm că Simona Halep a câştigat de două ori Openul Canadei, care se dispută alternativ la Montreal şi Toronto, de fiecare dată impunându-se când competiţia a avut loc la Montreal (2016, 2018). De asemenea, are şi o finală jucată în Canada (2015), chiar la Toronto, potrivit Agerpres.

În curând, Shuai Zhang (China) și Storm Sanders (Australia), favoritele numărul patru, se vor întâlni pe terenul de tenis cu Monica Niculescu (România) și cu Vivian Heisen (Germania).