Vânzarea Brico Depot către Altex, aproape de final. Kingfisher aduce un ultim aport de 350 milioane de lei

Vânzarea Brico Depot către Altex, aproape de final. Kingfisher aduce un ultim aport de 350 milioane de lei

SURSA FOTO: Brico Depot România

Publicat de Iulian Luca la 20 iunie 2025, 18:44

Tranzacția prin care Altex preia rețeaua de bricolaj Brico Depot se apropie de final. Înaintea transferului integral al participațiilor, compania britanică Kingfisher – dezvoltatorul și fostul proprietar al lanțului – a realizat o infuzie finală de capital. Printr-un aport de 350 de milioane de lei, grupul britanic își încheie implicarea în România consolidând activele Brico Depot.

Capitalizare de ultim moment pentru Brico Depot de 350 de milioane de lei

Kingfisher Group Limited, acționarul majoritar al Bricostore România SA – compania care deține rețeaua Brico Depot – a adus un aport în numerar de 350 de milioane de lei.

Infuzia de capital a fost realizată printr-o majorare de capital, cu emiterea a 3,5 milioane de acțiuni noi, subscrise exclusiv de Kingfisher. Această decizie a fost aprobată în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Acționarilor desfășurată pe 18 februarie 2025.

Celălalt acționar, Sheldon Holdings Limited, a renunțat la dreptul său de preferință și nu a subscris la emisiunea de acțiuni, reducându-și astfel participația în companie. Această restructurare a fost parte a pregătirilor pentru vânzarea completă către Altex, care s-a concretizat oficial pe 2 mai 2025.

Altex
SURSA FOTO: Dreamstime

O rețea cu acoperire națională prin 31 de magazine în 24 de orașe

În momentul preluării de către Altex, Brico Depot opera o rețea extinsă de 31 de magazine în 24 de orașe din România, alături de un centru de distribuție și un sediu central în București.

De-a lungul anilor, Kingfisher a consolidat brandul Brico Depot pe piața locală, după ce în 2013 a achiziționat operațiunile de la Bricostore.

Finalizarea tranzacției reprezintă un punct de inflexiune pe piața de bricolaj din România, marcând retragerea unuia dintre cei mai mari jucători europeni și intrarea unei companii autohtone, Altex, într-un nou segment de piață.

Planurile lui Dan Ostahie: două afaceri complementare sub același acoperiș

Dan Ostahie, fondatorul Altex și noul proprietar al Brico Depot, a declarat că nu intenționează să facă modificări radicale în operațiunile lanțului. Într-un interviu acordat Ziarului Financiar, acesta a explicat că afacerea de bricolaj va funcționa complementar cu businessul tradițional Altex, oferind o gamă integrată de produse pentru casă.

Noul model de business va miza pe strategia omnichannel, cu vânzări atât online cât și offline, și pe dezvoltarea unor servicii adiacente precum livrarea, finanțarea și montajul. Potrivit antreprenorului, obiectivul este de a oferi „o soluție completă pentru amenajarea locuinței”, fără a schimba radical identitatea Brico Depot.

Informații articol
Despre autor
Iulian Luca

Am venit la Capital în vara anului 2019, fiind prima mea experiență ca jurnalist după ce am lucrat oarecum de cealaltă parte a baricadei, în monitorizarea presei, mai bine de 8 ani. Înainte de a intra în presă, am lucrat o scurtă perioadă de timp în proiectare în Autocad pentru construcții civile și industriale. Am fost și sunt pasionat de tehnologie, precum și de ultimele trend-uri din acest domeniu. M-a fascinat întotdeauna și am avut norocul să fiu într-o generație care a beneficiat din plin de ea și putut vedea exact ce impact, pozitiv sau negativ, poate avea asupra lumii.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.