Ce a făcut Traian Băsescu la petrecerea calificării Stelei în sferturile Cupa UEFA?

Bănel Nicoliță, fostul jucător al echipei de fotbal Steaua București, a vorbit despre petrecerea privată organizată în 2006, după ce Steaua București s-a calificat în sferturile Cupei UEFA în fața Rapidului. El a povestit despre petrecerea de după meci, la care a participat și președintele de atunci, Traian Băsescu.

Cheful s-a ținut la celebrul restaurant Golden Blitz, iar la masă, alături Băsescu s-au aflat Gigi Becali, Mihai Stoica sau Mirel Rădoi.

Potrivit spuselor sale, întreaga echipă de fotbal au sărbătorit victoria la celebrul restaurant Golden Blitz, alături de Gigi Becali, Mihai Stoica și Mirel Rădoi. La acea petrecere privată, Traian Băsescu, fostul președinte al României, a fost invitat de onoare. El a urmărit cu sufletul la gură întregul meci de fotbal din tribune, Steaua București fiind echipa sa favorită.

În acel an, presa locală a scris că Traian Băsescu ar fi băut peste măsură la acea petrecere, fiind fericit de victoria obținută de Steaua București. Bănel Nicoliță și-a amintit că a ciocnit cel puțin patru pahare cu vin cu fostul președinte al României.

„De cel puțin patru ori (a ciocnit paharul cu președintele Băsescu – n. red.). Au fost domnul președinte, Gigi Becali, Mihai Stoica, Mirel Rădoi și eu.

Nu-mi venea să cred că stăteam la aceeași masă”, a declarat jucătorul de fotbal, anul trecut, în cadrul emisiunii TV „40 de întrebări cu Denise Rifai” de pe Kanal D.

În urmă cu patru ani de zile, însă, Mirel Rădoi a declarat că Traian Băsescu a băut cu măsură, dar a ciocnit cu toată lumea.

„A fost o experienţă foarte mişto. S-a zis că a băut nu ştiu cât, că nu ştiu ce…Dar eu am stat toată seara lângă el. A avut un pahar cu care a dat noroc cu toată lumea şi nici pe ăla nu l-a băut”, a povestit el într-un interviu acordat pentru Gazeta Sporturilor.

Steaua – Rapid, 30 martie 2006

În urmă cu 16 ani, Steaua București (nume pe care încă îl avea pe atunci echipa lui Gigi Becali, devenită acum FCSB) se califica în sferturile Cupei UEFA, în fața Rapidului. Prima manșă a dublei partide dintre Rapid și Steaua s-a desfășurat pe Stadionul Giulești, unde au fost prezenți peste 15.000 de suporteri.

Steaua a avut un început de meci perfect și a marcat prin Bănel Nicoliţă în minutul 5. A urmat egalarea, tot în minutul 5, dar în repriza a doua, prin Viorel Moldovan. Meciul de fotbal s-a încheiat la egalitate, 1-1, iar calificarea avea să se decidă în retur. A urmat un 0-0 în meciul retur, pe fostul stadion Național, iar Steaua s-a calificat datorită punctului înscris „în deplasare”.

„I-am spus lui Becali că Steaua se califică. La început am pronosticat 3-1, iar la pauză i-am spus că se califică cu 0-0”, zicea fostul președinte al României în acea vreme, potrivit evz.ro.