Spitalul din China a fost finalizat! Când vor fi primiți pacienții

Spitalul din China a fost finalizat! Când vor fi primiți pacienții
Publicat de Valentina Drăgoi la 3 februarie 2020, 09:05
Din cuprinsul articolului

Vești bune pentru locuitorii orașului Wuhan, din China, unde și-a făcut debutul coronavirusul. Chinezii s-au mobilizat și au reușit construcția rapidă a unui spital, care își va primi pacienții începând de astăzi.

Spitalul dedicat tratării persoanelor infectate cu un nou coronaviru a fost construit în doar opt zile în Wuhan, epicentrul epidemiei și va primi pacienţi începând de luni, conform media naţionale, citate de Reuters.

Spitalul, Huoshenshan, sau ”muntele zeului focului”, este proiectat cu 1.000 de paturi dedicate pacienţilor cu infecţii confirmate pentru a face faţă penuriei de paturi din oraş în contextul în care virusul se răspândeşte.

Epidemia a provocat decesul a 361 de persoane şi a infectat peste 17.000 în China şi cel puţin 171 în străinătate. Peste 11.000 de cazuri au fost confirmate în provincia Hubei, unde se află Wuhan, a relatat luni televiziunea de stat, citată de agerpres.

 

Construcția a fost copiată

Construcţia Huoshenshan a fost copiată de la un spital construit în Beijing în 2003, care a fost dedicat luptei împotriva Sindromului Acut Respirator Sever (SARS). Peste 7.500 de muncitori au participat la proiectul de construcţie rapidă, care a început la 25 ianuarie şi s-a încheiat în acest weekend.

China construieşte un al doilea spital în Wuhan, dedicat tratării pacienţilor cu coronavirus, cu 1.600 de paturi. Leishenshan, sau ”muntele zeului tunetului”, este programat să fie finalizat la data de 5 februarie.

Despre autor
Valentina Drăgoi

Totul a început la 17 ani când am început facultatea de Psihosociologie. Mi-am dorit întotdeauna să le ofer celor din jur o claritate mai mare a lucrurilor care îi înconjoară, însă odată cu finalizarea studiilor mi-am dat seama că nu mă pot adresa unui număr atât de mare de persoane. Tocmai din acest motiv, am început programul de masterat din cadrul Facultății de Jurnalism, specializarea Managementul Instituțiilor Mass-media, loc unde am învățat cum să mă adresez unui număr mai mare de persoane și totodată cum să mă fac și auzită. Primul meu job a fost în cadrul publicației România Liberă, unde am lucrat în perioada programului de master timp de doi ani de zile. Aici m-am putut dezvolta, am putut scrie articole psihologice și nu numai. A fost ce mi-am dorit până la un momendat. A urmat apoi agenția de presă PS NEWS, iar în final am ajuns la Capital, un loc unde, spre deosebire de celelalte publicații pot fi abordate mai multe subiecte, de la mondene, lifestyle, până la politică și economică, lucru care mi-a lărgit orizonturile. Mă consider o persoană activă și dornică de noutate. Una dintre cele mai mari pasiuni ale mele este Kiteboarding-ul, un sport care antrenează atât psihicul cât și fizicul, un sport care mă ajută să creez să mă inspir și de asemenea, îmi dă vibrația pozitivă de care am nevoie. Pe lângă sporturile acvatice, am o pasiune și pentru domeniul auto, motiv pentru care, cele mai multe vacanțe din copilărie le-am petrecut în atelierul tatălui meu, învățând și ajutându-l cu tot ce avea nevoie. Viața însă, mi-a pregătit alte surprize plăcute.

Condiții de preluare

Informațiile publicate de capital.ro pot fi preluate de alte publicații online doar în limita a 500 de caractere și cu citarea sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.